Magazin

Šta izbjegavati pri uređenju dnevnog boravka prema savjetima dizajnera

Ako uređujete dnevni boravak, možda se pitate šta biste trebali dodati ili ukloniti iz prostorije.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK
Ilustracija

Dizajneri interijera imaju jasne stavove o tome što nikako ne bi trebalo biti dio dnevnog boravka, a za Apartment Therapy su otkrili pet stvari koje im najviše smetaju u dnevnim boravcima.

Nepravilne dimenzije namještaja

Stručnjaci naglašavaju koliko je važno uskladiti veličinu namještaja s prostorom. Ako su komadi namještaja premali ili preveliki, cijeli će dnevni boravak djelovati neusklađeno, objašnjava dizajnerica Jamie Gasparovic, osnivačica studija Studio Gaspo.

“Ako dimenzije nisu pravilno usklađene, prostor izgleda neskladno i podsjeća na studentski dom”, izjavila je. “Pravilno dimenzioniran namještaj učinit će dnevni boravak ugodnijim i estetski privlačnijim”.

Dizajnerica Elana Mendelson iz Elana Designs slaže se da prevelik namještaj može uništiti dojam sobe: “Glomazni komadi preplavljuju prostor, čine ga skučenim, ometaju protok i blokiraju prirodno svjetlo”.

Previše sitnih ukrasa

Ako je dnevni boravak pretrpan malim dekorativnim predmetima, prostor može djelovati neuredno. Gasparovic preporučuje da je bolje imati manji broj većih dekoracija kako bi prostor izgledao sofisticirano.

Dizajnerica Jeanne Barber iz Camden Grace Interiors dodaje da treba izbjegavati previše uokvirenih fotografija: “Ako želite izložiti fotografije, neka imaju vizualnu povezanost kroz sličan okvir ili temu”.

Premali tepisi

Kod odabira tepiha, pravilo je: veći je bolji.

“Premali tepih može učiniti prostor neujednačenim jer ne povezuje namještaj u skladnu cjelinu”, objašnjava Mendelson.

“Ako je tepih samo ispod stolića za kavu, a svi drugi komadi namještaja oko njega, prostor može izgledati jeftino”, izjavila je dizajnerica Esther Ellard iz Effortless Designs. Idealno je da četiri nogice komada namještaja budu na tepihu, ali ako to nije moguće, barem prednje nogice trebaju biti na njemu.

Kompleti namještaja koji su previše usklađeni

Stručnjaci savjetuju da ne kupujete setove namještaja koji uključuju sofu, dvosjed i fotelju iz iste kolekcije. Najbolje je prvo odabrati glavnu sofu, a zatim potražiti komade iz drugih kolekcija koji će je nadopuniti stilom ili bojom.

“Dobro dizajniran dnevni boravak izgleda slojevito i promišljeno, a ne kao da je sve kupljeno odjednom”, pojasnila je dizajnerica Katie Hillburn.

Loše osvjetljenje

Dnevni boravci danas nisu samo za druženje. U njima provodimo puno vremena radeći i odmarajući se. Zato je dobra rasvjeta ključna, naglašava dizajnerica Jen Kolb koja preporučuje korištenje više izvora svjetla.

Za opće osvjetljenje predlaže stropnu rasvjetu, za čitanje i druge aktivnosti stolne i podne lampe, a za atmosferu predlaže ambijentalnu rasvjetu, poput zidnih lampi. Pravilno osvjetljenje ne samo da poboljšava funkcionalnost prostora, već i stvara topliji i ugodniji dojam, prenosi Index.hr