IT

Zastrašujuće otkriće naučnika: Potrese na Zemlji uzrokuje i Sunce

Na dinamičnoj planeti poput Zemlje, mnogi faktori koji pokreću promjene mogu proći neopaženo. No, naučnici su sada otkrili neočekivanu vezu između aktivnosti Sunca i seizmičkih događaja na našoj planeti.

FOTO: YOUTUBE / SCREENSHOT / SCIENCE CHANNEL
FOTO: YOUTUBE / SCREENSHOT / SCIENCE CHANNEL

Prema istraživanju tima koji predvodi kompjuterski naučnik Matheus Henrique Junqueira Saldanha sa Univerziteta Tsukuba u Japanu, Sunčeve pjege i solarnu aktivnost moguće je povezati s potresima. Njihova analiza otkrila je kako ti procesi međusobno djeluju.

Kako Sunčeva aktivnost utječe na Zemlju?

“Solarna toplina uzrokuje promjene u temperaturi atmosfere, što potom može utjecati na svojstva stijena i kretanje podzemnih voda,” objašnjava Junqueira Saldanha. “Te fluktuacije mogu učiniti stijene krhkijima i sklonima pucanju, a promjene u oborinama i otapanju snijega mogu promijeniti pritisak na granicama tektonskih ploča. Iako to možda nisu glavni pokretači potresa, oni bi mogli igrati ulogu u predviđanju seizmičke aktivnosti.”

Zemljina unutrašnjost je složena – jezgra je prekrivena krutom korom koja je podijeljena na tektonske ploče, dok vremenski uvjeti dodatno utječu na cijeli sistem. Brojni faktori mogu izazvati velike pomake u Zemljinoj kori, što rezultira potresima.

Ipak, predviđanje potresa i dalje predstavlja veliki izazov. Proces koji prethodi podrhtavanju tla izrazito je složen i uključuje previše varijabli. No, ako bolje razumijemo što ih pokreće, možemo preciznije procijeniti vjerovatnost njihove pojave te pratiti potencijalne znakove upozorenja.

Prva saznanja i novi modeli predviđanja

Junqueira Saldanha i njegov kolega, primijenjeni matematičar Yoshito Hirata sa Univerziteta Tsukuba, još su 2022. godine identificirali povezanost između aktivnosti Sunčevih pjega i potresa. Međutim, nije bilo jasno koji je mehanizam te povezanosti.

Jedna od pretpostavki bila je da je toplina ključni faktor. Aktivnost Sunčevih pjega varira u skladu sa solarnim ciklusima, koji su povezani s promjenama Sunčevog magnetskog polja. Tokom solarnog maksimuma – razdoblja najveće aktivnosti – Sunčeve baklje i drugi solarni fenomeni uzrokuju blagi porast temperature na Zemlji, za oko 0,1 do 0,2 stepena Celzijusa.

Kako bi dodatno istražili ovu vezu, Junqueira Saldanha, Hirata i njihovi saradnici proširili su svoj model uključujući podatke o Sunčevoj aktivnosti i temperaturi Zemljine površine. Koristeći matematičko i kompjutersko modeliranje, analizirali su moguću korelaciju.

Rezultati su pokazali da dodavanje temperature poboljšava preciznost predviđanja potresa – posebno kod plitkih potresa koji nastaju u gornjoj kori Zemlje, za razliku od dubljih potresa uzrokovanih pomicanjem slojeva u plaštu. Budući da je upravo gornja kora najviše podložna atmosferskim promjenama i ciklusima vode, znanstvenici smatraju da su te promjene ključni faktor u njihovoj analizi.

Nova perspektiva u seizmologiji

Ovo otkriće ne samo da dodatno potvrđuje složenost naše planete, već i pokazuje koliko je njegova dinamika usko povezana sa Suncem, izvorom života na Zemlji.

Štaviše, ono pruža još jedan vrijedan alat za poboljšanje modela predviđanja potresa.

“Riječ je o uzbudljivom smjeru istraživanja,” zaključuje Junqueira Saldanha. “Nadamo se da će naše istraživanje pomoći u boljem razumijevanju šire slike o tome što pokreće potrese.”