Život

Bosanac se bavi dinamičnim zanatom i zarađuje do 5.000 eura mjesečno: 'Ovoliko se ne zaradi ni u Njemačkoj'

U moru poslova koji nude stabilan prihod, neki zanati ostaju u sjeni, unatoč mogućnosti solidne zarade. Razlozi su različiti – fizički napor, društvene predrasude ili jednostavno manjak prestiža u očima javnosti.

FOTO: YOUTUBE / SCREENSHOT / SREĆKO STIPOVIĆ
FOTO: YOUTUBE / SCREENSHOT / SREĆKO STIPOVIĆ

Među njima je i posao drvosječe, koji, premda zahtjevan i opasan, može donijeti značajnu finansijsku sigurnost.

Pročitajte još

Jedan od ljudi koji su to dokazali je Salko Sarajčić iz Novog Travnika. On se godinama bavi sječom drva, prvenstveno na području Kupresa, a njegova mjesečna zarada se kreće između 3.000 i 5.000 eura.

Od konja do motorne pile

Prije nego što se u potpunosti posvetio poslu drvosječe, Sarajčić je radio s konjima. No, s vremenom su strojevi zamijenili tradicionalne metode izvlačenja drva, pa je odlučio prilagoditi se promjenama i posvetiti se ručnoj sječi. Njegova stručnost omogućila mu je da mjesečno posiječe između 600 i 900 kubika drva.

“Toliko sigurno ne bi zaradio ni u Njemačkoj, a ovdje je blizu kuće“, naveo je autor Srećko u opisu videa objavljenog na YouTubeu. Iako posao donosi dobru zaradu, Sarajčić ističe da nije jednostavan.

„Kad mogu više, radit ću više, hvala Bogu. Zadovoljan sam firmom, dobijem sve što zaradim. Teško je raditi u šumi, neki misle da je lako donijeti novac, ali nije. A opasno je također, ko se ne pazi… Imam i sada konje, ali s njima radim samo za svoje potrebe. Ovdje pazimo i na zaštitu šuma“, ispričao je.

Opasan, ali organiziran posao

Sarajčić naglašava kako je u ovom poslu ključno poštovati pravila, jer sječa ne može biti neredna i neplanska.

„Četiri-pet minuta i gotovo je stablo. Ali mora se znati red, ne može se ništa kvariti. Svakome ko se bavi ovim, morate se paziti, za čas se život izgubi. Motorna pila nije igračka. Moraš imati i zaštitu – vizir, šljem!“ rekao je Salko, koji je u različitim poslovima od 1997. godine, ali se najviše posvetio upravo sječi drva.

Njegova priča pokazuje da, uprkos predrasudama i fizičkoj zahtjevnosti, zanati poput ovog mogu osigurati dobar život. No, istovremeno, zahtijevaju znanje, iskustvo i visok stepen opreza.