Svijet

Vijeće Evrope šalje upozorenje BiH: Vlasti ignorišu preporuke o borbi protiv korupcije

Vijeće Evrope uputit će zvanično upozorenje Bosni i Hercegovini zbog neispunjavanja preporuka Grupe država za borbu protiv korupcije (GRECO).

FOTO: VIJEĆE EUROPE
FOTO: VIJEĆE EUROPE

Kako se navodi u četvrtoj rundi evaluacije ovog tijela, fokus izvještaja je na sukobu interesa među nosiocima vlasti, a Ministarstvo vanjskih poslova BiH, na čijem čelu je Elmedin Konaković, dobit će zahtjev za zvanično očitovanje.

Zbog neznatnog napretka u odnosu na posljednji izvještaj, BiH je ponovo ocijenjena kao “globalno nezadovoljavajuća”, te će šef bh. delegacije biti dužan dostaviti detaljan izvještaj o mjerama poduzetim za implementaciju preporuka.

Vijeće Evrope: Vlasti u BiH moraju poduzeti hitne korake

U izvještaju se navodi da će glavni sekretar Vijeća Evrope uputiti pismo ministru Konakoviću, upozoravajući ga na izostanak konkretnih poteza i potrebu za odlučnim djelovanjem u cilju provođenja neophodnih reformi.

“GRECO poziva glavnog sekretara Vijeća Evrope da pošalje pismo ministru spoljnih poslova BiH, skrećući mu pažnju na nepoštivanje relevantnih preporuka i potrebu preduzimanja odlučnih radnji s ciljem postizanja opipljivog napretka što je prije moguće”, istaknuto je u izvještaju.

Također, ocjenjuje se da je BiH postigla veoma mali napredak u reformama.

“Zaista, nakon devetogodišnjeg postupka evaluacije, samo su tri od petnaest preporuka sadržanih u Izvještaju o evaluaciji četvrtog kruga provedene na zadovoljavajući način ili se s njima postupalo na zadovoljavajući način. Jedanaest preporuka je djelomično provedeno, a jedna preporuka nije provedena”, navedeno je.

Pravosuđe i korupcija: Neke preporuke ostaju mrtvo slovo na papiru

Kada je riječ o pravosuđu, GRECO je pozdravio određene izmjene Zakona o VSTV-u, ali ističe da mnoge ključne preporuke nisu u potpunosti sprovedene.

“GRECO prima na znanje stav nadležnih tijela prema kojem se nezavisnost, kapacitet i transparentnost rada Kancelarije disciplinskog tužioca ne mogu povećati s obzirom na njegovu ulogu i ovlaštenja predviđene postojećim zakonodavstvom”, naglašeno je.

Također, upozorava se na potrebu nezavisnosti članova ovog tijela od VSTS-a te ističe da disciplinska vijeća moraju biti formirana tako da se izbjegne korporativizam.

“Stoga se prvi dio preporuke ne može smatrati zadovoljavajućim. Što se tiče drugog dijela preporuke, GRECO primjećuje povećanje broja disciplinskih postupaka okončanih u posljednjem razdoblju, ali još uvijek ne može procijeniti relevantnost izrečenih sankcija u odnosu na nedolično ponašanje koje je uzeto u obzir, budući da nema informacija date u pogledu slučajeva u kojima se vodi disciplinski postupak. GRECO posebno podsjeća da sankcije moraju biti razmjerne ozbiljnosti nedoličnog ponašanja. Stoga GRECO smatra da veliki dio preporuka ostaje neproveden”, stoji u izvještaju.

Diplomatskim tonom, GRECO poručuje da se preporuke često samo formalno provode, dok se u praksi ostavlja dovoljno prostora za nastavak koruptivnih praksi.