Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović održao je sastanak s visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom, šefom Delegacije EU u BiH Luigijem Sorecom, šefovima diplomatskih misija država članica Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (SAD, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Turske, Italije, Japana i Kanade), šefom Misije OSCE-a u BiH, komandantom EUFOR-a u BiH, komandantom NATO štaba u Sarajevu i ambasadorima Španije i Nizozemske, koji redovno prisustvuju sastancima UO PIC-a.
Tokom sastanka razgovarano je o najopasnijim udarima na temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavni poredak Bosne i Hercegovine u režiji Milorada Dodika i njegovih sljedbenika.
Bećirović je upozorio da svjedočimo izuzetno agresivnim udarima na ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine.
Poručio je da je vladavina prava temelj demokratskog društva u kojem ne mogu postojati nedodirljivi pojedinci, te da se sudske odluke moraju poštivati, a da je pravosudni sistem stub svake demokratske države i njegova nezavisnost i integritet moraju ostati neupitni. Postoje snažni domaći i međunarodni mehanizmi zaštite države Bosne i Hercegovine, mira i sigurnosti. Avanturistička politika rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma može izazvati nesagledive posljedice u državi i regiji. Jednostrane odluke Narodne skupštine RS, po diktatu Milorada Dodika, napad su na mir, sigurnost i državu Bosnu i Hercegovinu – naveo je Bećirović.
Svi učesnici sastanka iskazali su jedinstven stav o uzrocima trenutne krize, te naglasili važnost jedinstva svih međunarodnih aktera i zajedničkog djelovanja u osiguranju punog poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH.
Njihova je ocjena da udar organa vlasti bh. entiteta RS na ustavnopravni poredak, osim što ugrožava mir i sigurnost, nanosi ogromnu štetu svim narodima i građanima u Bosni i Hercegovini.
Istaknuto je da je donesenim odlukama i usvojenim zakonima u Narodnoj skupštini RS praktično blokiran daljnji put Bosne i Hercegovine u punopravno članstvo u EU, jer su nespojivi s evropskom agendom.
Također, svi prisutni na sastanku su naglasili podršku nezavisnosti, suverenitetu, teritorijalnom integritetu države Bosne i Hercegovine. Upozorili su da neće tolerirati pokušaje narušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i da će preduzeti sve potrebne korake kako bi osigurali poštivanje vladavine prava u Bosni i Hercegovini.
Bećirović je još jednom ukazao na činjenicu da međunarodna zajednica ima jasan mandat i sve potrebne mehanizme da zaustavi antidejtonsku i antiustavnu politiku.
Dodao je da građani Bosne i Hercegovine očekuju od međunarodne zajednice da pokaže odlučnost u zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma i pravnog poretka Bosne i Hercegovine, te da u tom smislu treba biti spreman i za angažiranje snažnih vojnih snaga u Bosni i Hercegovini, posebno na strateški važnim lokacijama.
Prijetnje institucijama i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine bi mogle imati ozbiljne implikacije na status Brčko Distrikta. U tom kontekstu, posebno je skrenuta pažnja na izjavu supervizora za Brčko Louisa Crishocka, koji je upozorio da bi ugrožavanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i njenih institucija moglo dovesti do preispitivanja Konačne arbitražne odluke za Brčko.
Bećirović je istakao da je zaštita mira i države zajednički zadatak i domaćih organa vlasti i međunarodne zajednice, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.