“Osim izjava predstavnika entiteta Republika Srpska nema naznaka niti konkretnih postupaka koji bi ukazivali na ugrožavanje mira i sigurnosti u zemlji” ovim riječima komandant EUFOR-a odgovorio je na pitanje ministra odbrane Zukana Heleza da li je EUFOR spreman i da li raspolaže kapacitetima za odgovor u slučaju ugrožavanja mira
U međuvremenu visoki predstavnik Cristian Schmidt održao je, kako su naveli iz OHR-a, sadržajan razgovor s komandantom NATO-a u Bosni i Hercegovini. Zaključak im je bio da je “sigurno i bezbjedno okruženje ključno za prosperitet i razvoj”.
“Nakon današnje presude Miloradu Dodiku, želim uvjeriti građane Bosne i Hercegovine da nema nikakvih indicija koje bi ukazivale na ugrožavanje sigurnosti bilo kojeg stanovnika naše zemlje”, kazao je Zukan Helez, ministar odbrane BiH.
Dok bh. ministar odbrane poručuje da takvih indicija nema, potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je da ako opstane presuda Dodiku neće biti ni Dejtona ni Bosne i Hercegovine. I sam Dodik je rekao da od danas više nema BiH kakvu su “zamišljali u Sarajevu”.
Oglasili su se i iz ministarstva vanjskih poslova Rusije naznačivši da će presuda imati “štetne posljedice po situaciju u BiH i cijelom regionu”. Građani Istočnog Sarajeva zabrinuti:
“Jednostavno sam zabrinuta šta će biti sa ovog naroda. Zar nismo zaslužili da imamo svoj dio zemlje?”
Samo nekoliko kilometara dalje suprotno razmišljanje.
“Šest godina zabrane. To je dobro. Bolje od zatvora, šta će u Vojkovićima tamo ko u hotelu 4 zvjezdice”, jedan je od komentara građana Sarajeva.
Na području entiteta Federacija podignute su mjere sigurnosti. U isto vrijeme u Banjaluci su pripadnike Specijalne antiterorističke jedinice RS obučavali pripadnici mađarskog centra za borbu protiv terorizma. Sve je to na osnovu Sporazuma potpisanog dan ranije. Iako je Dodik rekao da se radi o 300 mađarskih specijalaca, stiglo ih je 70.
“Mogu jedino da gospodinu Dodiku pomognu da iznese stvari iz kabineta ako bude iznosio ili ako nešto treba odnijeti kući da odnese. Ništa više ne mogu da urade na teritoriji BiH. Ovo je sigurna država”, poručio je Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH.
Nižu se izjave čija bi realizacija značila destrukciju Bosne i Hercegovine. Bitno je istaći da prema Krivičnom Zakonu BiH onaj ko “upotrebom sile ili prijetnjom upotrebe sile ili na neki drugi protivpravan način pokuša da promijeni ustavni poredak BiH ili da svrgne njene najviše institucije, kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina”.