Associated Press navodi u tekstu koji je, između ostalih, prenio i Washington Post, da je presuda od “historijskog značaja”, te da on i njegovi advokati nisu bili prisutni u sudnici tokom izricanja presude.
“Dodik je ranije izjavio da neće poštovati nikakvu osuđujuću presudu i zaprijetio je “radikalnim mjerama” kao odgovor, uključujući eventualno otcjepljenje entiteta Republike Srpske od ostatka Bosne i Hercegovine. Njegove separatističke prijetnje izazvale su strah u Bosni i Hercegovini, gdje je etnički sukob od 1992. do 1995. godine odnio 100.000 života i raselio milione ljudi”, navodi AP.
Bloomberg, koji opisuje Dodika kao saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina, navodi da će presuda “vjerovatno dodatno povećati nestabilnost u ovoj balkanskoj zemlji s 3,3 miliona stanovnika”.
“Politička kriza također ugrožava pregovore Bosne i Hercegovine o članstvu u Evropskoj uniji, koji su započeli prošle godine. S obzirom na to da su za bilo kakve ustavne promjene potrebni konsenzus i saglasnost svih strana, dejtonski sistem omogućava bilo kojem lideru etničkih zajednica u Bosni da blokira proces pristupanja EU”, piše ovaj list.
AFP navodi da se slučaj protiv Dodika “naširoko se smatra potencijalnim testom slabe centralne vlasti” BiH nakon što je on “ignorisao mirovni sporazum i pravosudni sistem zemlje”.