Ljetna škola bit će održana od 21. do 26. jula, a organizuju je istraživači iz Asocijacije za napredak nauke i tehnologije (ANNT) i Google DeepMind-a zajedno sa lokalnim partnerima. Tokom šest dana, polaznici će imati priliku prisustvovati predavanjima i tutorijal sesijama koje će voditi neki od najistaknutijih svjetskih istraživača i stručnjaka iz kompanija kao što su Google i Apple, kao i vodeći naučnici iz oblasti AI – rekao je u razgovoru za Fenu predsjednik ANNT-a doktor nauka Suad Krilašević.
Dodao je da se ljetne škole ovakvog tipa redovno organizuju u drugim evropskim zemljama s ciljem unapređenja znanja doktoranata, istraživača i inženjera te da se potakne razmjene znanja i praksi o aktuelnim trendovima i tehnikama u određenim oblastima.
Škola se prvi put održala 2019. godine u Rumuniji, a kontinuitet je održan školama u Poljskoj, Mađarskoj, Estoniji, i drugim zemljama istočne Evrope. Ovo je prvi put da se EEML ljetna škola organizuje u Bosni i Hercegovini.
Velika prilika za Bosnu i Hercegovinu
– Održavanje EEML 2025 u Sarajevu predstavlja veliki korak za razvoj AI zajednice u Bosni i Hercegovini i regiji. ANNT, kao lokalni partner, uz podršku Univerziteta u Sarajevu (UNSA) i Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke (FMON), uložila je značajne napore kako bi Sarajevo postalo domaćin ovog prestižnog događaja. Ovaj događaj predstavlja izuzetnu priliku da se lokalni istraživači, studenti, inžinjeri i IT stručnjaci povežu sa svjetskim liderima u oblasti vještačke inteligencije. Osim razmjene iskustva i ideja, praktični tutorijali će omogućiti usvajanje najnovijih tehnika i pristupa u AI, što će omogućiti da stečena ta znanja primjene u svom profesionalnom životu – rekao je Krilašević.
Svjetski poznati stručnjaci na EEML 2025
Predavači na EEML 2025 su neki od najpriznatijih stručnjaka iz oblasti vještačke inteligencije i mašinskog učenja. Učesnici će imati priliku učiti od stručnjaka kao što su: Samy Bengio (direktor Apple AI Research), pionir u razvoju dubokih neuronskih mreža, učenja reprezentacija, obrade sekvenci, prepoznavanja govora i slika, te bivši član Google Brain tima; Alden Hung (Isomorphic Labs), istraživač specijalizovan za primjenu mašinskog učenja u dizajnu lijekova, kao i proučavanje neuronskih mehanizama vizuelne obrade u mozgu primata, te član laboratorije koja je dobila Nobelovu nagradu iz hemije u 2024. godini; Aaron Courville (Université de Montréal) je koautor čuvene knjige Deep Learning i ekspert za generativne modele i primjenu dubokog učenja.
– Iako će većina predavanja biti namijenjena stručnjacima i istraživačima sa iskustvom na nivou doktoranta ili senior inženjera, EEML 2025 će ponuditi i sadržaj za učesnike u ranijim fazama svojih karijera. Program će obuhvatiti širok spektar tema, od generativnih modela i dubokih neuronskih mreža do reinforcement learning-a, meta-learning-a i obrade prirodnog jezika – rekao je Krilašević.
Asocijacija poziva sve zainteresovane studente, doktorat i inžinjere da se prijave za učešće na EEML 2025 do 31. marta. Prijave su iznimno kompetitivne. Link za prijavu:www.eeml.eu/application
– EEML 2025 u Sarajevu predstavlja važan trenutak za lokalnu i regionalnu zajednicu, te će, bez sumnje, imati dugoročne koristi za razvoj polja mašinskog učenja i vještačke inteligencije u Bosni i Hercegovini i širem regionu. Lokalne kompanije imaju priliku da podrže organizaciju događaja i na taj način osiguraju učešće svojim uposlenicima – rekao je Krilašević u razgovoru za Fenu.
Asocijacija za napredak nauke i tehnologije (ANNT) je nevladina organizacija koju čine mladi naučnici i stručnjaci, prvenstveno iz STEM oblasti, koja broji preko 120 članova, od kojih je više od 30 doktora nauka. Mnogi žive van BiH i rade na nekim od najprestižnijih svjetskih institucija poput Stanforda, MIT-a, Imperial College London-a, CERN-a, Google Deep Mind-a i drugih.
Cilj Asocijacije jeste da bude pokretačka snaga i stub pozitivnih procesa i napretka nauke i tehnologije u Bosni i Hercegovini za dobrobit svih njenih građana.
Od osnivanja 2017. godine, Asocijacija je implementirala veći broj projekata kao što su STEM Youth Camp (SYC), Akademski Imenik, Projekat studentskih istraživanja (PSI), AI Landscape Bosne i Hercegovine 2024, Mali muzej nauke itd. Njeni članovi napisali su dva pozicionalna rada “Vizija Bosne i Hercegovine u Doba Umjetne Inteligencije: Svjetski Trendovi, Mogućnosti, Odabrani Primjeri i Realistični Ciljevi” i “Dobre prakse institucionalne organizacije istraživackih instituta: izvrsnost u istraživanju i ˇ pozitivan uticaj na društvo”.
Također, ANNT je učestovao u javnoj raspravi povodom “Strategije za razvoja nauke Kantona Sarajevo 2025-2028” i “Zakona o izmjenama i dopunama zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti” u Kantonu Sarajevo.