Evropska komisija nastavlja sa dodatnim uvođenjem carina na niz poljoprivrednih proizvoda i određenih gnojiva na bazi azota iz Rusije i Bjelorusije.
Proizvodi za koje se uvode čine 15 % poljoprivrednih proizvoda uvezenih iz Rusije 2023. na koje se još nisu primjenjivale povećane carine.
Nakon što Evropski parlament i Vijeće donesu taj prijedlog, carine EU primjenjivat će se na sve poljoprivredne proizvode koji se uvoze iz Rusije.
Poticanje rasta domaće proizvodnje
Kako pojašnjavaju iz Evropske komisije, cilj ovog prijedloga je smanjenje zavisnosti Unije o uvozu iz Rusije i Bjelorusije.
Takav uvoz, osobito đubriva, čini EU ranjivom i predstavlja rizik za sigurnost opskrbe hranom.
Osim toga, carine će podržati rast domaće proizvodnje i industrije gnojiva u EU, koja je pretrpjela štetu tokom energetske krize.
Očekuje se da će ujedno negativno uticati na ruske prihode od izvoza, čime će se smanjiti Rusiji sposobnost vođenja agresivnog rata protiv Ukrajine.
Oslabiti rusku ratnu ekonomiju
“Naš cilj je dodatno oslabiti rusku ratnu ekonomiju dok smanjujemo zavisnost EU-a, podržavamo našu industriju i čuvamo globalnu sigurnost hrane. Poduzet ćemo sve potrebne korake kako bismo zaštitili našu industriju đubriva i poljoprivrednike“, rekao je Maroš Šefčovič, povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost, međuinstitucijske odnose i transparentnost.
Transport svih poljoprivrednih proizvoda i đubriva iz Rusije i Bjelorusije prema trećim zemljama nije obuhvaćen ovim mjerama, u skladu sa obvezama EU na promicanju globalne bezbjednosti hrane, osobito za zemlje u razvoju.
Drugim riječima, operacije kupnje i prodaje ruskih poljoprivrednih proizvoda ostaju nepromijenjene, kao i njihovo skladištenje u carinskim skladištima, transport na plovilima EU-a, ili pružanje usluga osiguranja i financiranja, piše Agroklub.