Život

Bosnainfo istražila: Evo koliko košta rođenje djeteta i šta vam je sve potrebno

Velika inflacija zadnjih par godina  i rast cijena svega i svačega u Bosni i Hercegovini predstavlja veliki izazov za građane, s obzirom na nizak životni standard.  

FOTO: KOLAŽ/ BOSNAINFO/ UNSPLASH
FOTO: KOLAŽ/ BOSNAINFO/ UNSPLASH

Cijene koje “divljaju” mjesecima opterećuju budžete građana tako da većini njih mjesečna zarada odavno ne može ni približno pokriti troškove, a tek kako je onima koji očekuju prinovu u porodici i sve ono što je potrebno da imate kako bi svom djetetu priuštili sve ono što mu je potrebno na početku njegovog života.

Roditeljstvo, dio života u kojem donosimo na svijet i postavljamo na noge jedno novo biće istovremeno može biti najljepši i najteži “posao” u životu.

Kolica koštaju i po 2.500 KM

S dolaskom djeteta, osim neograničene količine ljubavi, dolazi i izrazito velika odgovornost. Sami sebi postajemo najmanje bitni, dok ta malena bića postaju centar našeg svemira i naša glavna misija jest da oni budu sretni!

Sve majke i očevi se istinski trude da svoje nasljednike dočekaju najbolje što mogu, pa tako mnogi i prije samog rođenja djetata se pripremaju i štede kako bi nabavili sve ono što je potrebno novorođenčetu.

Osim ako ste sretnici koji su većinu toga posudili od prijatelja i porodice ili dobili na poklon, kupovina opreme za bebu uglavnom je popriličan zalogaj za vaš novčanik. Sretnici ste ako se uspijete zadržati na osnovnom kao što su krevetić, kolica i autosjedalica.

No, vjerovatno će vam trebati i neki dodatni namještaj kao što je komoda za presvlačenje ili ormar za djetetovu odjeću.

Tim povodom Bosnainfo je bila u nekoliko sarajevskih beby shopova gdje smo provjerili cijene i istražili koliko novca je potrebno za rođenje djeteta i koliko koštaju kolica, krevatac, higijena, odjeća i druge potrepštine za bebu.

Pa onda krenimo redom. Za neki prosječan krevetac, kolica i autosjedalicu, treba izdvojiti i preko 1.000 KM. To podrazumijeva krevetac (dušek ili madrac) koji vas dođe oko 500 KM, neka prosječna kolica oko 300, te autosjedalica oko 300 KM, također tu je i nosilica.

Treba napomenuti da postoje i krevetići koji idu i do preko 1.000 KM, dok luksuzna kolica koštaju i po 2.500 KM. Naravno, riječ je o cijenama koje mogu da isprate samo one imućnije porodice, dok velika većina kupuje opremu neke prosječne cijene ili gleda da se snađe kod porodice i prijatelja.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Dječja kolica u jednoj od prodavnica u Sarajevu koštaju 2.500KM

Isto tako, tu su kadice za kupanje koje se kreću od 30, do 200 KM.

Podloga za presvlačenje, kadica za kupanje, 2 kompleta posteljine, dekice i peškiri, u prosjeku koštaju oko 250 KM. Cijena ogradice za krevetac, bez posteljine, iznosi oko 50 KM.

Kad je riječ o garderobi za bebu, 10 bodića košta oko 100 KM, a isto toliko gegica oko 200 KM. Za 10 pamučnih pelena treba izdvojiti oko 50 maraka, a za 10 pari čarapa i 5 siperaka oko 60 KM.

Djetetova sigurnost na prvom mjestu

Dvije flašice koštaju oko 50, a dvije dude 20 KM, dok je roditeljima, ako se beba hrani formulom, potrebno i kuhalo za vodu koje košta oko 100 KM. Komplet koji sadrži vlažne maramice, kremu, kupku, puder, ulje za njegu tijela, košta oko 50 KM.

U neformalnom razgovoru jedan mladi bračni par nam je kazao da za jedan mjesec, za hranu novorođenčeta koje ne doji, potrebno je između 120 i 150 KM, a za pelene oko 100 KM.

Prilikom kupovine ponekad je teško odvagnuti na što se isplati izdvojiti više novca, a na čemu se ipak može i uštedjeti.

Djetetova sigurnost svakom je roditelju na prvom mjestu, pa autosjedalica svakako nije izdatak na kojem treba štedjeti.

Ako planirate koristiti nosiljku, kolica nisu uvijek nužna, a odjeća koju dijete prerasta iz sedmice u sedmicu nešto su za što ne treba izdvajati previše novca.