Djeluje umirujuće i uspavljuje, a da li je ispravno i može li imati posljedice pitali smo stručnjakinju, logopeda iz Lazarevca Zoranu Škara.
Zorana je za Bosnainfo kazala da bijeli šum koristi većina te da su rijetki roditelji koji nisu probali ovaj sistem uspavljivanja. Većina roditelja to radi, koriste uređaje ili mobilne aplikacije koje imitiraju te uređaje. Razlog tome je što je bijeli šum monoton i djeluje umirujuće – pojašnjava logoped.
No, naglašava, taj sistem može prouzrokovati i probleme, konkretno na razvoj govora kod djeteta koje je izloženo bijelom šumu.
Prvenstveno, ako je dijete dugotrajno izloženo glasnom zvuku, glasnijem od 45 decibela. Izloženost glasnom zvuku može dovesti do oštećenja sluha, a samim tim i do problema s govorom – ističe Škara.
Osim visine tona, problem stvara i konstantna izloženost bijelom šumu, i danju i noću. U tim okolnostima je smanjena interakcija s roditeljima i slabije se obraća pažnja na govor – navodi logoped.
S druge strane, ako se bijeli šum koristi umjereno neće izazvati neželjene efekte. Umereno izlaganje bijelom šumu, isključivo kratkotrajno pri uspavljivanju i na većoj udaljenosti od dva metra, neće ostaviti posljedice na planu govora – pojasnila je Zorana.
No, bez obzira i na te okolnosti, kaže da nijedan zvuk ne može uspavati bebu bolje od mamime tišine ili maminog glasa. Ritam maminog srca i disanja, dodir i toplina su definitivno najbolje rješenje – potcrtava Škara.
Za kraj poručuje da se takvim odnosom postavljaju osnove za razvoj govora.