“Tokom 2024. godine evidenitrano je 1. 645 krivičnih djela, što je za 10,6% manje u odnosu na 2023. godinu, a procenat ukupne rasvijetljenosti krivičnih djela iznosi 91,2%”, naveli su iz Policijske uprave Banjaluka, prenosi BHRT.
I dekan na Fakultetu za bezbjednost smatra da bezbjednosna situacija nije nepovoljna u RS-u, ali da saradnja nadležnih institucija, uključujući i građane mora biti na višem nivou.
SLOBODAN ŽUPLJANIN, dekan na Fakultetu za bezbjednost Banjaluka
“Ono što smo gledali u filmovima sa zapada sada je došlo i u naše dvorište. Naravno da bezbjednosne strukture moraju da budno bdiju nad bezbjednosnom situacijom. U slučaju Ada je bio dovoljan samo jedan telefonski poziv nekoga od onih koji su svjedočili svađi i onih koji su čuli rečenicu ‘odoh po pušku, poubijaću vas sve’, da je obavijestio policiju to ubistvo se moglo spriječiti”.
Policijske i bezbjednostne agencije moraju preduzeti niz mjera i radnji da preventivno djeluju. Nemaju ni one mogućnost da se bave svim segmentima bezbjednosti, ukljujući mentalno zdravlje pojedinaca, smatra stručnjak za bezbjednost Duško Vejnović. Zato je potrebno, kaže, u školama i na fakultetima uvesti predmet defendologija – nauka o zaštiti, odbrani i bezbjednosti.
DUŠKO VEJNOVIĆ, stručnjak za bezbjednost
“Za ove specifične slučajeve vezano za ubistva koji su poznati kroz evidencije policijskim organizacijama i bezbjednosnim agencijama, pojačan nadzor nad njima i provjera da li imaju ili nemaju oružje. Pokazuje se da imaju, uključujući i automatsku pušku”.
Novih informacija u vezi sa Kostićevim ubistvom nema ni u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka. Kratko su odgovorili da u ovoj fazi istrage ne mogu objaviti detalje.