Svijet

Armenija pozvala ruskog ambasadora zbog sadržaja ruskog TV programa

Armensko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u srijedu ruskog ambasadora u Tbilisiju Sergeja Kopirkina protestujući zbog programa na ruskoj televiziji čiji je sadržaj opisan kao "kršenje teritorijalnog integriteta zemlje", javlja Anadolu.

FOTO: EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI
FOTO: EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI
Ilustracija

Armensko ministarstvo vanjskih poslova u saopštenju za javnost opisalo je izjave iznesene u nedjelju tokom informativnog programa kao “usmjerene protiv suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Armenije”.

“Tokom sastanka ambasadora uručena je službena protestna nota”, dodaju u saopštenju.

U međuvremenu, potpredsjednik Vlade Rusije Alexey Overchuk komentirao je odluku Armenije da podrži prijedlog zakona kojim se najavljuje početak procesa pristupanja EU, što je opisao kao “pravno značajan korak”.

“Vjerujemo da odluka armenske vlade označava početak njezina povlačenja iz Euroazijske ekonomske unije. Armenska vlada odlučit će koje korake poduzeti sljedeće. Mogu se izjasniti je li takvo povlačenje na dnevnom redu, želi li ostati u EAEU ili će razmotriti druge opcije. Pratit ćemo kako će se situacija odvijati”, rekao je Overchuk.

Potez Armenije rezultirao je padom poslovne aktivnosti u mnogim sektorima, istakao je Overchuk, dodajući da su rasprave o pristupanju EU navodno uzrokovale da ruska preduzeća budu opreznija u ekonomskim odnosima s Armenijom.

Naglasio je i ekonomske koristi koje je Armenija stekla članstvom u EAEU, istaknuvši da trgovinski promet zemlje s tim blokom znatno premašuje onaj s Evropskom unijom.

“Prema nedavnim statistikama za proteklih 11 mjeseci, trgovinski promet između Rusije i Armenije dosegao je 11,6 milijardi dolara, dok je EAEU u cjelini bio oko 12 milijardi dolara. Za usporedbu, trgovina Armenije s EU-om mnogo je niža i opada. To odražava ekonomsku stvarnost”, rekao je Overchuk.

Nadalje je primijetio da su zagovornici nacrta zakona o pristupanju EU-u svjesni da je pridruživanje EU-u i dalje vrlo spekulativna perspektiva i da bi se možda oklijevali odreći ekonomskih prednosti koje Armenija trenutno uživa kao članica EAEU-a.