U nastavku ćemo detaljno objasniti kako se obračunava plata u FBiH i RS, uključujući ključne poreze i doprinose.
Obračun plata u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH)
U FBiH obračun plata uključuje porez na dohodak i doprinose za socijalno osiguranje, koji se plaćaju na teret zaposlenika, ali i poslodavca. Porez na dohodak: Stopa poreza na dohodak iznosi 10 posto. Porez se obračunava na osnovicu koja se dobije tako što se bruto plata umanji za doprinose na teret zaposlenika i lični odbitak.
Lični odbici: Pored iznosa osnovnog ličnog odbitka za svakog zaposlenika koji ima poreznu karticu (300,00 KM), ovaj odbitak može biti uvećan za izdržavane članove porodice, iznos plaćene kamate na kupovinu prvog stana ili iznos plaćenih zdravstvenih usluga ili lijekova.
Bitno je napomenuti da odbitak za iznos plaćene kamate ili zdravstvenih usluga ili lijekova, zaposlenik može potraživati kroz Godišnju prijavu poreza na dohodak. Kroz obračun plate se koriste samo lični odbici za zaposlenika lično ili uvećano za izdržavane članove porodice. Doprinosi za socijalno osiguranje (na teret zaposlenika): Penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): 17 posto. Zdravstveno osiguranje: 12,5 posto. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti: 1,5 posto. Ukupan iznos doprinosa na teret zaposlenika iznosi 31 posto bruto plate. Doprinosi za socijalno osiguranje (na teret poslodavca) Pored doprinosa zaposlenika, poslodavci u FBiH moraju uplaćivati dodatne doprinose, što čini dio ukupnih troškova rada (bruto 2):
Penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): 6 posto. Zdravstveno osiguranje: 4 posto. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti: 0,5 posto. Ukupan iznos doprinosa na teret poslodavca iznosi 10,5 posto bruto plate.
Primjer obračuna plate u FBiH
Ako je bruto plata radnika 1.500 KM i koristi se samo lični osnovni odbitak obračun izgleda ovako: Doprinosi zaposlenika (31 posto): 465 KM. Iznos ličnog odbitka je 300 KM. Osnovica za porez na dohodak: 735 KM (1.500 KM – 465 KM – 300 KM). Porez na dohodak (10 posto): 73,50 KM. Neto plata: 961,50 KM (1.500 KM – 465 KM – 73,50 KM). Doprinosi poslodavca (10,5 posto): 157,50 KM. Ukupan trošak poslodavca (bruto 2) iznosi 1.657,50 KM.
Također, bitno je spomenuti da je poslodavac u obavezi da obračuna i plati sledeće naknade: opću vodnu naknadu (0,50% od neto plate), naknada za elementarne nepogode (0,5% od neto plate) i naknadu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, što dodatno uvećava ukupan trošak poslodavca.
Obračun plata u Republici Srpskoj (RS)
Bruto platu u RS-u čine neto plata, doprinosi za socijalno osiguranje i porez.
U RS-u obračun plata se razlikuje po stopama doprinosa za socijalno osiguranje i poreza na dohodak. Porez na dohodak: Stopa poreza na dohodak u RS iznosi 8 posto. Porez se obračunava na osnovicu koja se dobije tako što se bruto plata umanji za zakonski propisanu poresku olakšicu.
Lični odbici: Zaposlenik ima pravo na osnovni lični odbitak u iznosu od 1.000,00 KM mjesečno, koji se može uvećati za izdržavane članove porodice, te za iznos plaćene kamate na kupovinu prvog stana. Također, napomena, odbitak za iznos plaćene kamate zaposlenik može potraživati kroz Godišnju prijavu poreza na dohodak. Kroz obračun plate se koriste samo lični odbici za zaposlenika lično ili uvećano za izdržavane članove porodice
Doprinosi za socijalno osiguranje (na teret zaposlenika): Penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): 18,5 posto. Zdravstveno osiguranje: 10,2 posto. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti: 0,6 posto. Doprinos za dječiju zaštitu: 1,7 posto. Ukupan iznos doprinosa na teret zaposlenika iznosi 31 posto bruto plate.Primjer obračuna plate u RS
Ako je bruto plata radnika 1.500 KM i zaposlenik ima samo osnovni lični odbitak obračun izgleda ovako: Doprinosi zaposlenika (31 posto): 465 KM. Iznos ličnog odbitka iznosi 1,000 KM. Osnovica za porez na dohodak: 500 KM (1.500 KM -1.000 KM – ). Porez na dohodak (8 posto): 40,00 KM. Neto plata: 995,00 KM (1.500 KM – 465 KM – 40,00 KM).
U RS-u nema propisanih doprinosa na teret poslodavca. U RS-u poslodavaci su dužni još i da obračunaju naknadu za Fond solidarnosti (0,25% od neto plate), naknadu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom (0,10% na bruto platu) i naknadu za vode Srpske (1 KM po zaposlenom).
Razumijevanje razlike između neto i bruto plate, kao i svih obaveza koje proizlaze iz plata, ključno je za svakog radnika i poslodavca u Bosni i Hercegovini.
Za radnike, neto plata je ono što primaju, ali bruto plata i doprinosi osiguravaju njihova prava na penziju, zdravstvenu zaštitu i druge beneficije. Ako ste radnik, uvijek pažljivo pregledajte svoju platnu listu kako biste se uvjerili da su sva obračunavanja ispravna.