Razlog je miniranje uslijed kojeg dolazi do pucanja zidova kuća u neposrednoj blizini kamenoloma.
Nakon toga je održan sastanak u Općini Kakanj između predstavnika mjesnih zajednica, Hidrogradnje, Općine Kakanj i Policijske stanice Kakanj.
Dogovoren je naredni sastanak sa predstavnicima resornog federalnog i kantonalnog ministarstva i inspekcija, budući da Hidrogradnja nema namjeru odustati od metode iskopa rude miniranjem.
Prethodno je zastupnica u Skupštini ZDK, Behija Kulović, na sjednici od 23.12.2024. godine, na molbu mještana naselja u blizini kamenoloma Greben u Kaknju, postavila zastupničko pitanje.
U njemu je tražila odgovor o sljedećem: “Ko je i na koji način izdao dozvolu privrednom subjektu u stečaju Hidrogradnja d.d. Sarajevo – kamenolom Greben u Kaknju da ponovo vrši miniranje i da promijeni otkopnu metodu iako postoje Rješenja i dokumenti kojima je navedenom preduzeću strogo naređeno da se otkop može vršiti otkopnom metodom korištenjem hidrauličnog bagera? Zašto se zanemaruju stavovi mještana i lokalne zajednice da se zabrani miniranje u kamenolomu koje na okolnim objektima pričinjava štetu, a kod stanovništva izaziva paniku i strah.”

U odgovoru na zastupničko pitanje Kantonalna uprava za inspekcijske poslove ZDK navodi da Hidrogradnja ne vrši miniranje, nego rastresanje tla, te da posjeduje validne rudarske projekte i odobrenje za izvođenje radova Ministarstva za privredu ZDK.
Međutim, mještani se ne mire sa tim i ustrajni su u namjeri zaštite svoje imovine prije nego dođe do težih posljedica, poput tragedije u Jablanici.
Posebno ih intrigira činjenica da je stečajni postupak pokrenut 2016. godine, a da Hidrogradnja za sve ovo vrijeme nesmetano posluje i izazova štetu na kućama kod kamenoloma.