BiH

Hapšenje koje je otvarilo pitanje provjera: Mnogima se vjeruje na riječ

Nakon hapšenja ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, postavlja se ozbiljno pitanje o načinu na koji Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Centralna izborna komisija (CIK) provode provjere kandidata za visoke funkcije u vlasti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Glavni državni tužilac Milanko Kajganić naglasio je da trenutni sistem provjera za osobe koje se imenuju u sigurnosnom sektoru treba podnijeti korjenite promjene. On smatra da provjere ne bi smjele biti samo formalni postupak, već bi se trebale temeljiti na dubljim analizama, uključujući operativna saznanja koja obavještajno-sigurnosne agencije posjeduju. “Ako se budemo bavili formalizmom, nastavit ćemo postavljati osobe koje su povezane s kriminalnim grupama na ključne pozicije”, ističe Kajganić za Oslobođenje.

U Nešićevom slučaju, istraga MUP-a RS-a počela je još 2019. godine, a Nešić je imenovan ministrom u januaru 2023. godine. Četiri godine tokom kojih su postojale sumnje u njegove aktivnosti, nisu bile dovoljne da sigurnosne agencije obavijeste Parlament prije njegovog imenovanja. Pravni stručnjaci ukazuju na probleme u trenutnom zakonodavnom okviru, koji dopušta SIPA-i i CIK-u da provode samo osnovne provjere podataka koje kandidat dostavi.

Prema mišljenju stručnjaka poput Envera Išerića, ovo je nedovoljno jer bi se kandidati mogli pripremati za ozbiljne prijetnje, poput terorističkih aktivnosti, a da to ne bude uočeno.

Išerić također ističe da bi SIPA trebala obavijestiti nadležna tijela o svim relevantnim obavještajnim podacima, posebno ako kandidati predstavljaju prijetnju za sigurnost ili ugrožavaju ustavni poredak BiH. Istovremeno, dodaje, ovakav pristup ne dovodi u pitanje presumpciju nevinosti kandidata, već samo obavještava nadležne da dotična osoba ne ispunjava osnovne sigurnosne uvjete za obavljanje visokih funkcija.

Još jedan od prijedloga za poboljšanje sistema je zabrana imenovanja osoba s dvojnim državljanstvom na najvažnije funkcije, osobito onima koji imaju pristup tajnim podacima, kako bi se osigurala veća sigurnost na državnom nivou.