Naime, ona je na svom Facebook profilu pripadnike GSS-a nazvala istinskim herojima za koje niko ne čuje prije nego što se desi katastrofa. Dodala je još da je vrijeme za Zakon o Gorskoj službi spašavanja KS.
Njenu objavu prenosimo u cijelosti.
U Bosni i Hercegovini žive istinski heroji, za koje nećete čuti sve dok se ne desi neka nesreća.
Spasioci Gorske službe spašavanja, ili bolje rečeno, heroji iz sjene, koji svoje slobodno vrijeme koriste da se educiraju, vježbaju i obučavaju za jedan od najtežih i najopasnijih poslova na svijetu, heroji koji su u teškoj situaciji, s obzirom na to da ih zakon nigdje ne prepoznaje kao spasilačku službu.
Oni su “na papiru” tek jedni od hiljade članova raznih udruženja građana i ova oblast je uređena na nivou entiteta samo Statutom o GSS i Zakonima o zaštiti i spašavanju.
Nažalost, tragedija koja se desila na Bjelašnici, pokazala nam je da je odavno prošlo “pet do dvanaest”.Od prvog trenutka kad su ih pozvali na teren, pa do pronalaženja tijela tragično nastradalog meteorologa, spasioci Gorske službe spašavanja su bili angažovani.
Četiri teška dana, po mećavi, izloženi udarima vjetra, gustoj magli i opasnostima koje vladaju na planini, nisu odustajali dok nisu pronašli unesrećenog.
Katastrofalni potresi koji su pogodili Tursku i Siriju, također su ponovo pokazali značaj službi spašavanja i njihovih članova.
Članovi GSS-a su bili među prvima na terenu u Jablanici, izvlačeći ljude iz poplavljenih područja, posebno u zabačenim i teško dostupnim mjestima.
GSS je organizovao dostavu hrane, vode i medicinskih potrepština do izolovanih domaćinstava, gdje su poplave potpuno prekinule cestovne komunikacije. Ova pomoć bila je ključna za opstanak mnogih porodica dok nisu stigli dodatni resursi. Aktivno su sarađivali s civilnom zaštitom, vatrogascima i drugim službama na terenu, pružajući logističku i tehničku podršku u akcijama spašavanja.
Angažman GSS-a tokom poplava u Jablanici ne samo da je spasio živote, već je pokazao i važnost organizovane, dobro opremljene spasilačke službe u hitnim situacijama. Ovi događaji dodatno ističu potrebu za sistemskim ulaganjem u GSS kako bi oni mogli djelovati još efikasnije u budućnosti.Njihov rad u Jablanici ostaje primjer humanosti, profesionalizma i nesebičnog zalaganja za dobrobit zajednice.
Donošenjem Zakona o GSS, odredio bi se okvir, sistem, koncept, finansiranje i hijerarhiju u Gorskoj službi spašavanja.
Što skorije donošenje zakona kojim bi se regulisao status Gorske službe spašavanja je u interesu prvenstveno građana, zatim Gorskih službi spašavanja i na koncu i politike u Bosni i Hercegovini.Svaka nesreća, prirodna nepogoda, zahtijevaju ozbiljan angažman spasioca Gorske službe spašavanja, a oni u zakonu ne postoje. Nemaju pravo na redovne izvore finansiranja, na zdravstveno osiguranje, nemaju pravo na dnevnicu, niti imaju zakonsku mogućnost izostati sa posla tokom akcije spašavanja, njihov angažman zavisi od volje poslodavca, ne mogu dobiti plaćeni izostanak sa posla, opstaju zahvaljujući donacijama i projektima.
Paradoksalno je da kada se desi nesreća, svi očekujemo pripadnike Gorske službe spašavanja na terenu, očekujuci od njih da profesionalno odrade zadatak, dok ih kroz prizmu zakona i politike posmatramo tek kao grupu volontera.
U toku 2019.g inicirali smo donošenje zakona o GSS KS, čime bi se osigurala pravna i logistička podrška ovoj službi, te bi njihov doprinos društvenoj zajednici bio još veći, posebno u zaštiti ljudskih života i unapređenju sigurnosti građana.
2021. godine je formirana radna grupa za pripreme teksta o Zakonu o Gorskim službama spašavanja.Početkom ove godine, Vlada KS je usvojila izvještaj radnog tijela koje je bilo zaduženo za izradu nacrta Zakona o gorskoj službi spašavanja KS.
Prema informacijama kojima raspolažemo, nacrt zakona će se naći na sjednici Skupštine KS početkom 2025.godine.
Smatramo da je donošenje zakona o GSS-u ključan korak ka izgradnji sigurnijeg i bolje organizovanog društva, navodi u objavi.