“Narodna skupština obavezuje Vladu RS-a da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH na način da se o istima prethodno izjasni NSRS”, zaključak je NSRS-a.
“Ono što se dogodilo u NSRS-u ne vodi nigdje. Odnosno, vodi u devedesete. Svašta smo mogli naučiti iz toga: kako se iz Srbije naručuje podizanje tenzija u Bosni i Hercegovini kako bi se skrenula pažnja javnosti u Srbiji sa onoga šta se tamo događa. Vidjeli smo unutarfrakcijske borbe unutar SNSD-a i njihovih partnera. Vidjeli smo i pravo lice opozicije, koja se predstavlja kao proevropska alternativa Dodiku, a koja je inicirala sve ovo”, ističe Predrag Kojović, zastupnik NS-a u Predstavničkom domu BiH.
“Zaključci usvojeni u NSRS-u neće doprinijeti evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine nego će dodatno unijeti podjele u institucije vlasti na nivou Bosne i Hercegovine. Mislim da je to opasna aktivnost. Tek nas tu očekuje puno posla, što podrazumijeva da svoje zakonodavstvo uskladimo s pravnom stečevinom EU. A da bi se to desilo, moramo zajedno sarađivati i uvažiti postojeću ustavnu strukturu”, kaže Albin Muslić, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu BiH.
“Ovi ljudi – Milorad Dodik i njegova politika – svaki ustupak smatraju kao slabost i onda traže više poslije toga. Ne postoji drugi put, a najbolji put su finansijske sankcije koje su, vidimo po cijelom svijetu, sredstvo za politički pritisak”, ističe Safet Softić, delegat u Domu naroda BiH (SDA).
“Ovo je još jedan pokušaj destabilizacije i političke i sigurnosne u Bosni i Hercegovini. Pozivam međunarodnu zajednicu da budno prati, jer s obzirom na naš ustavni sistem i složenost ustavne strukture, institucije Bosni i Hercegovini nisu dovoljno jake da se na kvalitetan način postave prema ovom slučaju”, poručio je Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu BiH.
Pitanje je šta slijedi, adekvatan odgovor međunarodne zajednice ili nove ucjene iz RS-a. Jedno ili drugo – blokada bh. institucija je sve izvjesnija.