Svijet

Specijalna izvjestiteljica UN-a: Assad bi se trebao suočiti s pravdom na ICC-u

Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) Alice Jill Edwards rekla je da bi se svrgnuti sirijski predsjednik Bashar al-Assad trebao suočiti s pravdom za zločine počinjene u Siriji, navodeći da je Međunarodni krivični sud (ICC) najprikladnije mjesto za to.

FOTO:  EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Edwards je za Anadolu rekla da je Assadov režim godinama koristio mučenje kako bi kontrolisao stanovništvo, ulijevao strah i suzbio svaku legitimnu opoziciju, pri čemu su mnogi postali žrtve ove prakse.

Alice Jill Edwards, koja je specijalna izvjestiteljica UN-a za mučenje i drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, napomenula je da su zločini otkriveni nakon nedavnih dešavanja u Siriji u skladu s dokumentima koje je sastavio specijalni izvjestilac UN-a od 2011. godine.

“Vrijeme je da se Assad suoči sa pravdom, a ICC je odgovarajuće mjesto za to”, istakla je Edwards, pozivajući novu sirijsku administraciju da ratifikuje statut ICC-a i druge zemlje da se obrate sudu u vezi sa zločinima koje je počinio režim.

– Hibridni tribunal za Siriju –

Edwards je naglasila potrebu za nezavisnim i nepristrasnim istragama svih međunarodnih zločina.

“Sada će bivša Assadova vlada odgovarati za veliku većinu njih, ali su i druge ljude oštetili drugi akteri. Stoga će biti važno da se svi zločini otkriju”, dodala je.

Dodala je da u slučaju Sirije preferira, da pored bilo kakvog upućivanja na ICC za najviše aktere, postoji hibridni ili internacionalizovani tribunal. Objasnila je da taj model pomaže u izgradnji nacionalnog kapaciteta kroz zakonodavstvo, obuku i nadzor.

Predložila je uspostavljanje hibridnog suda za Siriju, sličnog onima u Sijera Leoneu i Kambodži, uz kombinaciju nacionalnih i međunarodnih pravosudnih elemenata.

– “Divna nova Sirija“ –

Edwards je naglasila važnost uključivanja međunarodne zajednice u podršku demokratiji i inkluzivnoj upravi u tranziciji Sirije.

“Mislim da je ovo prelomni trenutak za Sirijce. Mislim da bismo trebali biti optimistični, ali naravno, i oprezni i osigurati da postoji siguran proces tranzicije na demokratske principe i ljudska prava”, rekla je Edwards i dodala:

“Samo treba da se svi vrlo pažljivo pozabave ovim i pokušaju da dođu do stvaranja divne nove Sirije za budućnost.”

Svrgnuti sirijski predsjednik Bashar al-Assad je pobjegao u Rusiju nakon što su antirežimske oružane grupe preuzele kontrolu nad prijestolnicom Damaskom 8. decembra ove godine, čime je završena njegova skoro 25-godišnja, kao i vladavina režima stranke Baas koja je trajala od 1963. godine.

Preuzimanje kontrole uslijedilo je nakon što su snage Hayat Tahrir al-Sham (HTS) preuzele ključne gradove u munjevitoj ofanizivi koja je trajala manje od dvije sedmice.