Kako su iz Centralne banke BiH za “Nezavisne novine” precizirali, ukupno je uništeno 10.188.745 novčanica, ukupne vrijednosti 408.910.820 KM, što je u odnosu na isti period prošle godine više za 742.960 novčanica.
-. Posmatrano po vrijednosti uništenih novčanica, manje je uništeno za 1.424.660 KM – navode iz Centralne banke BiH.
Među uništenim novčanicama najviše je onih koje su pohabane, odnosno koje su zbog upotrebe dotrajale, pa im je znatno smanjen kvalitet papira i boja, odnosno svojim izgledom nisu podobne za dalji opticaj.
– Sa druge strane, oštećene novčanice su novčanice sa različitim vidovima oštećenja, kao na primjer novčanice poderane na dva ili više dijelova i zalijepljene ljepilom, novčanice kojima nedostaje jedan ili više dijelova, iscrtane novčanice, novčanice oštećene masnoćom, bojom ili novčanice koju su nagorjele, progorjele, nagrizene i slično – objašnjavaju oni.
Osim novčanica, uništene su i kovanice, tačnije 11.841 komad kovanog novca, ukupne vrijednosti 22.258,75 KM. U poređenju s istim periodom lani, količinski je uništeno manje kovanica za 154 komada, dok je po vrijednosti uništeno više za 6.818,40 KM.
– Oštećeni kovani novac je novac koji je iskrivljen, okrnjen, nagrizen, odnosno koji je izgubio autentični oblik – navode iz Centralne banke BiH za “Nezavisne novine”.
Oni naglašavaju da je bitno istaći da podaci o uništenim novčanicama mogu varirati po godinama, zbog toga što na ove podatke utiče mnogo faktora, kao što su: zaprimljene količine gotovog novca nepodobnog za opticaj od komercijalnih banaka, povećanje broja oštećenih novčanica iz određenog razloga, količine primljene na zamjenu od fizičkih lica, povlačenje novčanica iz opticaja i slično.
Inače, iz Centralne banke Bosne i Hercegovine objašnjavaju da neprikladnu valutu povlače iz opticaja, uništavaju i zamjenjuju novčanicama i kovanim novcem Centralne banke.
– Odlukom o postupanju s novčanicama i kovanim novcem konvertibilne marke koji je nepodoban za opticaj i oštećenim novčanicama efektivnog stranog novca, utvrđene su osobine i karakteristike, kao i način postupanja s novčanicama i kovanim novcem konvertibilne marke koji je nepodoban za opticaj i oštećenim novčanicama efektivnog stranog novca – navode oni za “Nezavisne novine” i dodaju da posredstvom trezora, svojih glavnih jedinica i filijala, u redovnom poslovanju preuzimaju od komercijalnih banaka gotov novac KM koji je nepodoban za opticaj, a tako zaprimljen novac se u cijelosti mašinski kontroliše u Centralnoj banci.
– Centralna banka takođe prima oštećene novčanice i kovanice KM od fizičkih lica koja podnesu zahtjev za zamjenu u slučaju većih oštećenja novčanica i kovanica KM ukoliko su ispunjeni uslovi koji su propisani da bi se zamjena izvršila. Konačno, novac nepodoban za opticaj uništava se na visoko sofisticiranim mašinskim sistemima – objašnjavaju iz Centralne banke BiH.