Strahuju kako će to dodatno utjecati na zagađenost zraka u gradu, a podsjetili su i na sve manje zelenih površina.
Nacrtom regulacionog plana predviđeno je rušenje nekoliko starih građevina i izgradnja novih zgrada, upravo na ovom prostoru. Građani koji su sudjelovali u javnoj raspravi zabrinuti su da će to dovesti do pogoršanja situacije sa zagađenim zrakom i gužvama u Sarajevu.
Iz Zavoda za planiranje razvoja kazali su kako je odluka o regulacionom planu donesena 2016. godine, a Nacrt usvojen 2020. Tvrde da plan nije usvojen u aktuelnom mandatu, a trenutni saziv ima obavezu da provede javnu raspravu.
FARUK KAPIDŽIĆ, arhitekta
“Neće niko zaustaviti gradnju i razvoj, ali u skladu sa strukom kakvu smo naučili od svojih očeva. A to znači da na ovom planu nije slučajno, onda stručni ljudi nacrtali ovdje zelenu površinu, nisu vam dali postojeći plan koji je važeći, ta zelena površina zaklapa minimum zelene površine”.
Centralnu poziciju u Nacrtu regulacionog plana zauzima kompleks, koji će se graditi pod licencom Svjetskog trgovačkog centra. Ovaj objekat se, prema nacrtu, nalazi na prostoru oko Prirodno-matematičkog fakulteta. Namjena prostora je 20 posto stambenog i 80 posto poslovnog sadržaja.
SVJETLANA NEDIMOVIĆ, Neformalna grupa građana “Rad za grad”
“Ovo je invazija visokih građevina, i ljetos se vodila cijela bitka kad smo saznali da na Marijin dvoru treba da niknu dva-tri nebodera. Niko od nas ne zna za koga to niče, osim za tu šačicu koja profitira”.
NUSRET DREŠKOVIĆ, dekan PMF-a
“Sva prateća infrastruktura isplanirana je na zemljištu PMF-a, tj. Univerziteta u Sarajevu, bez da smo uopće konsultirani”.
Građani poručuju nadležnima da je javni interes bitniji od interesa kapitala. Pitaju da li će Sarajevo postati grad nebodera, bez tragova zelenila? Zavod za planiranje Kantona Sarajevo poručuje da plan još nije usvojen, te da građani imaju mogućnost da učestvuju u izmjenama plana.