Svi ugostiteljski objekti 13. decembra počinju primjenjivati Pravilnik o zabrani pušenja u FBiH.
Pravilnik o zabrani pušenja u FBiH stupio je na snagu 13. juna, označivši početak perioda od šest mjeseci u kojem se vlasnici ugostiteljskih objekata i odrasli pušači bili dužni prilagoditi ovoj promjeni.
Pošto je skoro istekao probni rok od šest mjeseci, mnogi građani, odrasli pušači, ne pušači, vlasnici ugostiteljskih objekata pitaju se šta će donijeti ova promjena, te kako će ona izgledati u svako dnevnici i hoće li se svi snaći.
Prema novim pravilima, vlasnici ugostiteljskih objekata koji žele dozvoliti pušenje u određenim sobama moraju se pridržavati strogih smjernica. Na vanjskoj strani vrata svake sobe u kojoj je dozvoljeno pušenje moraju biti postavljene jasne oznake sa sljedećim natpisima: “Dozvoljeno pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje.” i “Zabranjen ulazak i boravak lica mlađih od 18 godina.
Mišljenja među pušačima su podijeljena
Pravilnik, tako, zabranjuje pušenje u većini zatvorenih javnih mjesta, ali jasno definiše i uslove pod kojima je dozvoljeno pušenje u posebno predviđenim prostorijama.
S druge strane, od početka je jasno kako pravilnik najveću promjenu i izazove donosi za vlasnike ugostiteljskih objekata. Ugostitelji s manjim objektima moraju odabrati hoće li omogućiti pušenje ili ne, dok vlasnici većih prostora moraju osigurati posebne prostorije za pušenje koje zadovoljavaju tehničke standarde.
Portal Bosnainfo je obišao neke sarajevske kafiće gdje smo u neformalnom razgovoru od vlasnika ugostiteljskih objekata probali saznati jesu li se oni uspjeli u ovom probnom periodu prilagoditi svemu što zakon predlaže i propisuje.
Tako je vlasnik jedne sarajevske kafe slastičarne kazao da je već izvršio pripreme za provedbu pravilnika o zabrani pušenja tako što je napravio zimsku baštu u kojoj je postavio grijalice i u kojoj će biti dozvoljeno pušenje sa svim smjernicama i uputama koje zahtjeva Vlada i ministarstvo zdravstva KS. Dok je unutrašnji dio kafića namijenjen za nepušače.
Neki od ugostitelja, posebno oni koji nemaju mogućnost da imaju zimske bašte kažu da će biti u problemu i da sami ne znaju kako će to sve ispasti.
Također neki od vlasnika ugostiteljskih objekata su se odlučili na potpunu zabranu pušenja u svojim objektima.
Mišljenja među pušačima su podijeljena. Jedni kažu da im neće biti problem sjesti negdje i po potrebi izaći izvan objekta i zapaliti cigaretu, dok su drugi mišljenja da neće posjećivati objekte u kojim nema pušenja.
Amir Hadžić, predsjednika Udruženja hotelijera i ugostiteljskih radnika BiH za Bosnainfo je kazao da je svjestan da je duhan štetan, ali da se zakon ne može provoditi u samo jednom dijelu države.
“Moram napomenuti preporuke Evropske unije kada je u pitanju Zakon o kontroli i ograničenju upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda u Bosni i Hercegovini. Oni striktno kažu da zakon treba provesti u Bosni i Hercegovini. EU ne poznaje entitet, distrikte i ovaj zakon se trebao jedinstveno donijeti na nivou cijele zemlje. Ovo je bruka i sramota da se političari nisu mogli dogovoriti oko zdravlja građana BiH. Kao da su entitet Republika Srpska i Distrikt Brčko imuni na štetu koju uzrokuju duhan i duhanski proizvodi, a mi u Federaciji BiH nismo.

Hadžić kaže da zamjera ministarstvu Zdravstva Federacije BiH to što nikada nisu pozvali i kontaktirali hotelijere i pitali za mišljenje ili sugestiju kao struku, kao i to da zakon predviđa preskupu infrastrukturu za one prostore koji žele da budu za pušače.
„Nije niko protiv Zakona o zabrani duhana. Mi nismo tražili da nešto odlučujemo, ali su trebali da pitaju za savjet ili sugestiju kao struku. Navest ću vam jedan „primjer“, prostori veći od 50 kvadrata, mogu izdvojiti jedan prostor do 12 kvadrata ili za veći prostor po 20 posto, od tog prostora za pušače. To je zatvoreni prostor gdje nema ugostiteljskih usluga i tu se mora filtrirati zrak putem uređaja za pročišćenje zraka i to je skupa invensticija koja će za vlasnike koji imaju manje objekte biti skupa investicija i koju mnogi neće moći priuštiti. U takvim predviđenim prostorima nikakva usluga se ne može pružiti, to je ponižavajuće za svakoga gosta“, kazao je Hadžić.
Tradiciju treba poštovati
Predsjednika Udruženja hotelijera i ugostiteljskih radnika BiH smatra da tradiciju treba poštovati, kao što su stare bosanske kafane, posebno prostor sarajevske Baščaršije, Mostara i svih većih gradova gdje se služi samo domaća bosanska kafa.
„Tradicija motanje cigarete ili ćejf lule uz kafu. Ja znam da to nije zdravo, ali to je nešto što ovdje vjekovima tradicija. Male objekte, kafiće do 20-ak kvadrata tzv. kafići gdje je jutarnja kafica eventualno žestina uz cigaretu. Austrija je donijela zadnja taj zakon, opirala se do zadnjeg dana, mislim da su trebali izuzeti ovakve prostore iz zakona, kazao je Hadžić.
Hadžić je govorio i o kaznenoj politici u prostorima gdje je zabrana pušenja za koju smatra da je apsurdna.
“Vlada je sve obaveze prebacila na poslodavce. Pa tako zakon kaže ako u prostoriji za nepušače gost zapali cigaretu. Vlasnik ili zaposlenik objekta je dužan da istog opomene, ako gost na upozorenje ne reaguje, vlasnik ili zaposlenik objekta mu može uskratiti uslugu, ako i dalje nastavi da puši, dužan je da istog zamoli da napusti objekat. Sada ja postavljam pitanje ko to može nekoga natjerati da napusti objekat (kafanu) i na koji način. Kazna za pušača je od 50 do 100 KM, a poslodavcu 2000 KM”, kazao je Hadžić.
Hadžić napominje da se ovdje ne radi samo o ugostiteljskim objektima već i o javnim prostorima kao i da postoji manjak inspekcijskih kapaciteta i da će zakon biti teško provodiv.
“Ovaj zakon je neprovediv i Vlada Federacije BiH će dobiti samo jedan statistički podatak. Ovdje se govori samo o ugostiteljskim objektima. Niko ne spominje druge javne zatvorene prostore od javnih institucija do, trafika, servisa, pekara, frizera, advokata… , a mnogo je više takvih prostora nego ugostiteljsko-turističkih objekata. Ovaj zakon je neprimjenjiv za nas jer nemamo toliko brojnu inspekciju koja bi vršila nadzor nad provođenjem zakona, zaključio je Hadžić
Kako će se provoditi kontrola zakona i na šta se on striktno odnosi.
Objekti površine do 50m2 mogu biti isključivo pušački ili nepušački, ali da vlasnici moraju ispuniti određene uvjete propisane pravilnikom. Vlasnici objekata površine iznad 50m2, moraju uspostaviti poseban prostor za pušenje koji ne smije biti manji od 10m2, niti zauzimati više od 20% ukupne površine uslužnog prostora. Prostorije moraju biti tehnički opremljene prema strogim standardima, uključujući ventilaciju i izolaciju kako bi se spriječilo prodiranje duhanskog dima u ostatak prostora”. Zakon, između ostalog, propisuje novčane kazne koje se kreću od 2.000 do 5.000 KM za pravna lica, 500 do 2.500 KM za vlasnike i korisnike prostora u kojem je pušenje zabranjeno, dok će fizička lica koja krše ovu odredbu platiti kaznu od 100 KM”, ističu iz Ministarstva zdravstva FBiH, navode iz Ministarstva.
Treba još kazati da ovaj zakon neće pretjerano pogoditi upotrebu bezdimnih duhanskih proizvoda i onih koji funkcionišu na principu zagrijavanja, a ne sagorijevanja duhana neće biti zabranjena u zatvorenim prostorima.