Region

Više drveća: Beč ozelenjava grad pomoću aplikacije

U austrijskoj prijestonici Beču pokrenut je inovativni projekat „Pflanz.mi“, koji ima za cilj mapiranjeoptimalnih lokacija za sadnju novih stabala. Projekat, je osmišljen kako bi olakšao borbu protivefekta toplotnih ostrva, unaprijedio ozelenjavanje urbanih prostora i poboljšao kvalitet životagrađana. Aplikacija omogućava građanima i vlastima da zajednički identifikuju mjesta pogodnaza sadnju, uzimajući u obzir prostorne, infrastrukturne i ekološke faktore.

FOTO: WIENTOURISMUS/ CHRISTIAN STEMPER
FOTO: WIENTOURISMUS/ CHRISTIAN STEMPER

Projekat „Pflanz.mi“, koji je pokrenulo bečko start-up preduzeće „Die Zweigstelle“, koristi interaktivnuaplikaciju za kreiranje strateške mape grada. Ova mapa identifikuje lokacije pogodne za sadnju stabalana osnovu niza faktora. Poseban fokus stavljen je na područja s gustim građevinama, velikimpovršinama asfalta i malom količinom zelenila takozvana „toplotna ostrva“.

Stabla u gradovima nisu samo estetski dodatak – ona su osnovni saveznik u borbi protiv efekta urbanih„toplotnih ostrva“. Ovaj fenomen se javlja u gusto izgrađenim područjima sa mnogo asfalta i malozelenila, gdje se toplota tokom dana akumulira i noću ne hladi. Drveće i zelene površine pomažu usmanjenju temperature, apsorpciji CO2, zadržavanju kišnice i poboljšanju kvaliteta zraka.

FOTO: ALEXANDER WIESELTHALER STILLS & EMOTIONS
FOTO: ALEXANDER WIESELTHALER STILLS & EMOTIONS

Međutim, sadnja drveća u urbanim sredinama često je izazov. Ograničeni prostori, podzemneinstalacije poput vodovoda, električnih i plinskih mreža, te konflikti sa parking mjestima, čine processkupim i složenim.

„Pflanz.mi“ koristi interaktivnu kartu Beča kako bi identificirao lokacije pogodne za sadnju stabala. Kartauzima u obzir niz faktora koji uključuju toplotna ostrva, zatim lokacije gdje žive osjetljive populacije,poput starijih osoba i djece, te procjenu troškova i dostupnosti prostora kako bi sadnja bila ekonomskiisplativa. Korisnici će moći pristupiti ovim informacijama putem aplikacije i predložiti nove lokacije zasadnju stabala.

Jedna od najvažnijih misija projekta je uključivanje građana u proces odlučivanja. Prema riječima LuziePuls, suosnivačice „Pflanz.mi“, cilj je „demokratizacija ozelenjavanja i jačanje participacije građana“.Aplikacija će omogućiti građanima da aktivno učestvuju u promjenama u svojoj okolini, doprinoseći nesamo poboljšanju kvaliteta života već i kolektivnom razumijevanju važnosti održivog razvoja.

Start-up trenutno radi na razvoju prototipa aplikacije. Prva testna faza bit će fokusirana na jednu ulicu uBeču kako bi se procijenila efikasnost i praktičnost rješenja. Ako pilot projekat bude uspješan, planiranoje širenje na cijeli grad. Iako su stabla u fokusu, aplikacija „Pflanz.mi“ otvara vrata za šire ozelenjavanjegrada. Strateška sadnja grmova, trave i drugih biljaka može imati značajan uticaj na smanjenje toplotnihostrva i povećanje otpornosti grada na ekstremne vremenske prilike, poput jakih kiša i poplava.Primjena ove aplikacije bi mogla inspirisati i druge gradove širom svijeta da krenu sličnim putem.