Ovaj put, povodom obilježavanja 25. novembra Dana državnosti Bosne i Hercegovine, organizovana je promocija dva historijska romana: “Batonov ustanak” i “Prokletstvo bosanske kraljice Katarine”, autora Saliha Straševića iz Tuzle.
O ovim romanima, pored autora, kao promotori su govorili prof. Hajrudin Mešić i dr. sc. Zlatan Hrnčić, dok je promociju, vrlo znalački, moderirao Amir Mustafić.
Prema riječima autora, roman “Batonov ustanak” nastao je na osnovu materijalnih podataka koji svjedoče o tome da je Baton simbol kojem svi treba da težimo. Riječ je o junaku epskih razmjera koji je, zajedno s plemenom Dezitijati, koje je prije 2.000 godina naseljavalo područje današnje centralne Bosne, poveo ustanak protiv tada najmoćnije vojne sile – Rimskog Carstva.
Strašević ovim romanom šalje snažnu poruku da treba voljeti svoju zemlju, te da je njen narod uvijek bio spreman da je brani. Karakter ovog zaboravljenog pretka reflektuje se i na današnje stanovnike Bosne i Hercegovine, koji su svojom hrabrošću, znanjem i umijećem, posebno tokom 1992. godine, po ko zna koji put, branili svoj kućni prag.
Roman “Prokletstvo bosanske kraljice Katarine” donosi priču o životu kraljice Katarine Kosače. Pisan u formi historijskog romana, čitaoce vodi kroz događaje koji su obilježili posljednje godine i dane Bosanskog kraljevstva.




Autor koristi detalje iz historijskih dokumenata, stvara vividnu sliku stvarnih historijskih ličnosti i oslikava ih tadašnjim govorom i stavovima. Na taj način pomaže čitaocima da što bolje razumiju stanje, ambijent i okolnosti onog vremena, kao i odluke koje su donosile historijske ličnosti.
“Ovim knjigama ulazim dublje u historiju naše zemlje”, kaže Salih Strašević. “Moramo izučavati svoju historiju i odgovarati na sva pitanja o našoj zemlji, koja je jedna od najstarijih država na Balkanu. Mladim generacijama moramo ostaviti trag o domovini koju trebaju voljeti svim srcem.”
“Oba romana mogu se povezati s državnošću i postojanjem ljudi na ovom prostoru”, kaže Zlatan Hrnčić. “Govore o poveznicama s današnjim vremenom. Historija nam se često ponavlja, ali slabo učimo iz nje, posebno iz svojih grešaka. Autor je u ovim knjigama iskopao skriveno blago koje ima potencijal da postane važan alat za razvoj društva, ali samo ako ga prepoznamo i koristimo.”
Promotori su naglasili da ova djela pokreću teme opstanka, motivacije, žrtve, pravde i ljubavi, a čitaoce navode da povuku paralele s današnjim događajima.
“Odvažili smo se obilježiti Dan državnosti promocijom ovih knjiga, prisjećajući se dvije važne historijske ličnosti”, rekao je Hajrudin Mešić, predsjednik BZK “Preporod” Vogošća. “S jedne strane, veliki vojskovođa Baton, po kojem bi, da cijenimo svoju historiju, ulice, škole i institucije nosile ime, možda bi bio snimljen i film o njemu. S druge strane, kraljica Katarina, najvoljenija bosanska kraljica, čija se sudbina isprepliće sa sudbinom Bosne. Na neki način, ona je simbol naše domovine i njenog stradanja.”
Inače, Salih Strašević rođen je 1965. godine u Petrovicama kod Tuzle. Osnovnu školu završio je u Gornjim Pascima, a srednju tehničku i višu školu u Tuzli. Od 1995. do 2004. godine, kada je preraspoređen u Kantonalnu upravu civilne zaštite Tuzla, radio je u Ministarstvu odbrane BiH.
Od djetinjstva se bavi zapisivanjem povijesnih događaja i usmenih predanja starijih ljudi. Pored romana “Batonov ustanak” i “Prokletstvo bosanske kraljice Katarine”, autor je i zavičajno-historijske monografije “Pasci Gornji i Petrovice Donje (1512.-2012.)”.