Region

GEOPOL organizovao konferenciju posvećenju jačanju vanjskopolitičke pozicije BiH i ulozi dijaspore

U organizaciji Centra za geopolitička istraživanja - Geopol iz Sarajeva, u Beču je organizirana konferencija "Politički aktivizam dijaspore kao sredstvo jačanja vanjskopolitičke pozicije Bosne i Hercegovine".

FOTO: GEOPOL
FOTO: GEOPOL

Na panelima su učestvovali austrijski političari bosanskohercegovačkog porijekla Bedrana Ribo, Admir Mehmedović i Mehmemed Alajbeg, potpredsjednik Skupštine Bijeljine Mustafa Gradaščević, direktor Centra za geopolitička istraživanja i doktorant na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Admir Lisica, doktorant na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i ugledni advokat Ermin Veličanin, te Damir Saračević i Muamer Džanković predsjednici organizacija Consilium Bosniacum i Bosniakischer Verein Osterreich BNF, suorganizatora na ovom projektu.

Lisica je naglasio da postoji značajan broj dijaspornih zajednica koje su aktivno dopirnosile jačanju vanjskopolitičke pozicije država porijekla poput irske, armenske, turske, grčke i drugih.

Dodao je kako političari bh. porijekla u Austriji mogu doprinijeti obnavljanju i jačanju odnosa Austrije i Bosne i Hercegovine, koje su tradicionalno prijateljske države, o čemu svjedoči doprinos nekadašnjeg ministra vanjskih poslova Austrije Aloisa Mocka za Bosnu i Hercegovinu tokom agresije.

Ribo i Mehmedović su prezentirali vlastita iskustva u kontekstu lobiranja za podršku Rezoluciji o Genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u Parlamentu Republike Austrije uprkos različitim destrukcijama. Saračević je naglasio da se upravo na tom primjeru može vidjeti kakav utjecaj može imati politički aktivna dijaspora na određene važnje procese.

Džanković je u kraćem obraćanju istakao kako se kroz ovakve diskusije koje iniciraju organizacije u Bosni i Hercegovini jača veza između dijaspore i domovine, što je ključno u kontekstu poboljšanja zajedničke borbe za Bosnu i Hercegovinu na vanjskopolitičkom planu.

Gradaščević i Veličanin su posebno posvetili pažnju potencijalnom doprinosu dijaspore u pogledu jačanja područja istočne Bosne i bh. entiteta RS, posebno u kontekstu političke participacije i inostranog lobiranja. Oni su istakli da dijaspora treba biti uključena u sve segmente vezane za Bosnu i Hercegovinu, kako na političkom, lobističkom, ali i ekonomskom planu.

Alajbeg je u konačnici naglasio da dijaspora može biti motor za inovacije i napredak u ekonomskom, inovativnom, te političkom planu. Istakao je kako je važno da mladi iz Austrije koji imaju bh. porijeklo budu posvećeni političkim procesima kako u Austriji, tako u Bosni i Hercegovini, a što je nužnost u ovako složenim geopolitičkim odnosima u svijetu.

Projekt je podržalo Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, saopćeno je iz GEOPOL-a.