Andrius Kubilius naveo je konvencionalno ratovanje, hibridne napade i militarizaciju svemira kao među prijetnjama tijekom svog saslušanja u odboru za vanjske poslove i industriju, istraživanje i energiju Europskog parlamenta, prenosi Euronews.
Ističući nedovoljna ulaganja u obrambeni sektor i fragmentirano europsko tržište vojne opreme, upozorio je da strateški suparnici poput Kine i Rusije nadmašuju blok u izdvajanjima za obranu. U tom kontekstu, Kubilius je pozvao europske zakonodavce da podrže napore za stvaranje istinske Europske obrambene unije.
Zajedničko tržište
“[Rusi] mogu proizvesti [unutar] šest mjeseci sve što Njemačka ima u svojim zalihama”, rekao je na početku trosatnog ispitivanja zastupnika u Europskom parlamentu i dodao: “To bi trebao biti signal upozorenja svima nama”, prenosi ga Politico.
EU, bez natjecanja s NATO-om, treba pomoći u razvoju sposobnosti i resursa potrebnih za provedbu vojnog odvraćanja i obrambenih planova NATO-a, rekao je. Ističući potrebu da se “troši više, troši bolje, troši zajedno i troši europski” na obranu, Kubilius je rekao da “moramo postići istinsko jedinstveno tržište za obranu”.
Učiniti to bit će izazov. Planovi za protuzračni obrambeni sustav vrijedan 500 milijardi eura koji pokriva cijelu EU morat će se raspraviti između glavnih gradova, koji moraju reći koliko su spremni posvetiti se takvom pothvatu. Postoji i plan za kopnenu obrambenu mrežu preko istočnog krila bloka koji će zahtijevati milijarde daljnjih ulaganja. Ali tu nije kraj. Kubilius je procijenio da će u sljedećem desetljeću biti potrebno oko 200 milijardi eura za nadogradnje kako bi se omogućilo lako premještanje tenkova i trupa diljem EU-a cestama i željeznicom.
Europska ‘svemirska revolucija’
Što se tiče svemira, inzistirao je na tome da Europa mora biti dio “svemirske revolucije”. EU treba nastaviti s unaprjeđenjem svojih vodećih svemirskih programa i raditi na osiguravanju europskog autonomnog pristupa svemiru, rekao je. Politike zajmova Europske investicijske banke mogu se razvijati, a sljedeći višegodišnji financijski okvir trebao bi imati veće linije potrošnje za obranu i svemir, dodao je.
Štoviše, objavit će svemirski zakon EU-a za promicanje globalnih standarda za tisuće satelita u orbiti; poticati ekonomiju prikupljanja svemirskih podataka; i ojačati obranu svemirskih sredstava EU-a za “najekstremnije vojne nepredviđene situacije“. Zakon o svemiru bit će veliki dio njegove zakonodavne agende do 2025., rekao je Kubilius, i vjerojatno će postaviti standarde za suzbijanje svjetlosnog onečišćenja uzrokovanog konstelacijama mega satelita i ograničavanje emisija stakleničkih plinova i zagađenja uzrokovanog lansiranjem raketa.
EU trenutno troši oko 2 milijarde eura godišnje na svemir, rekao je, ali samo održavanje usluga u postojećim programima kao što je Galileo zahtijevat će “mnogo značajnija sredstva” iz proračuna – stoga očekujte više govora oko izdvajanja za svemiru u narednim mjesecima, tvrdi i dodaje: “Svemir je i dalje nedovoljno iskorišten u obrani”.