Naglašeno je da SIPA, u skladu sa svojim nadležnostima, prikuplja obavještenja i podatke o krivičnim djelima i počiniocima, te prati i analazira sigurnosne situacije i pojave koje pogoduju nastanku i razvoju kriminaliteta.
U okviru ovih aktivnosti, SIPA se bavi i pitanjima koje se odnose na eventualno obučavanje državljana BiH za izazivanje nereda, kako u BiH tako i van zemlje, navodi se u odgovoru Srni o tvrdnjama da u Republici Srpskoj postoje kampovi.
Podsjećamo, sigurnosne agencije Moldavije objavile su izvještaje o postojanju kampova za obuku u Bosni i Hercegovini i Srbiji, gdje su navodno obučavane osobe za izazivanje nereda u toj zemlji. Navodi se da je više od 300 mladih iz Republike Moldavije obučavano u kampovima u Ruskoj Federaciji, kao i u gerilskim kampovima u Srbiji i Bosni i Hercegovini, s ciljem izazivanja masovne destabilizacije i nereda oko predsjedničkih izbora i ustavnog referenduma o ulasku u Europsku uniju 20. oktobra, piše DW.
Oglasili su se iz Tužilaštva BiH o neprovođenju istrage, nakon što su s partnerskim agencijama ispitani raniji navodi ministra obrane BiH Zukana Heleza o kampovima u RS u kojima Rusi navodno vrše obuke za terorističke napade.
Iz Tužilaštva su dodali da nema podataka o obukama za terorističke napade u Moldaviji, te da bi o tome svoju riječ trebale dati nadležne institucije iz oblasti sigurnosti.