Bivša tužiteljica, demokratkinja Harris vodi u Georgiji s 51 prema 47, a republikanski je kandidat u Arizoni neznatno u prednosti s 49 prema 46, dok su oba rezultata unutar granice pogreške od plus ili minus 4.5 postotnih bodova.
Male razlike u anketama
Harris, koja je postala kandidatkinja stranke nakon što je trenutačni američki predsjednik Joe Biden odstupio tijekom ljeta, također ima prednost u Pennsylvaniji, Michiganu i Wisconsinu, trima državama u kojima će kasnije voditi kampanju, zajedno s bivšom republikanskom zastupnicom Liz Cheney.
Trump vodi u Sjevernoj Karolini, a izjednačen je s Harris u Nevadi 48 prema 48, prema odgovorima 5016 glasača ispitanim od 30. septembra do 15. oktobra. Bivši predsjednik održat će skup u Sjevernoj Karolini kasnije u ponedjeljak nakon uvida u nedavne štete nakon uragana Helene.
Trump (78) se za Bijelu kuću kandidira treći uzastopni put nakon što je 2020. izgubio od Joea Bidena, za što i dalje optužuje navodnu veliku izbornu prevaru, a suočava se i s kaznenim optužbama zbog pokušaja poništavanja izbornih rezultata, među ostalim optužbama. Republikanski kandidat negira krivnju u bilo kojem od slučajeva.
Odlučuje sedam ključnih država
Harris (60) je bivša lokalna tužiteljica, glavna državna odvjetnica i američka senatorica koja nastoji ponovno izgraditi raznoliko izborno tijelo mladih glasača, žena i nebijelaca, kao i pridobiti neke od republikanskih glasača razočaranih Trumpom.
Ovi su rezultati potvrdili druge nedavne ankete koje ukazuju na izjednačenu utrku u sedam odlučujućih država, iako Harris ima prednost na federalnoj razini, prema nekim istraživanjima. Sveukupno, 49 posto glasača izrazilo je namjeru glasanja za Harris, a 48 posto podržava Trumpa, pokazala je anketa Posta. Anketa Reutersa/Ipsosa prošlog tjedna pokazala je da Harris ima stabilnu, marginalnu prednost od 45 posto prema 42 posto za Trumpa.
Međutim rezultati elektorskog glasanja po državama odredit će pobjednika utrke u studenome. Sedam država u kojima se vode najveće bitke vjerojatno će biti odlučujuće.