Mnogi se plaše da bi današnja Ukrajina sutra mogla biti istočna Azija. Zašto odvraćanje nije uspjelo u Ukrajini? – rekao je Ishiba rekao parlamentu.
– U kombinaciji sa situacijom na Bliskom istoku, međunarodna zajednica postaje sve podijeljenija i konfrontirana – kazao je 67-godišnji bivši ministar odbrane.
Ishiba nije direktno spominjao Kinu, ali odnosi njegove zemlje s Pekingom su se pogoršali posljednjih godina jer ona potvrđuje svoje vojno prisustvo oko spornih teritorija u regionu.
Posebno zabrinjava Tajvan. Peking tvrdi da je demokratsko ostrvo dio njegove teritorije i nikada se nije odrekao upotrebe sile kako bi otok pod stavio pod svoju kontrolu.
Japan je također razljutio Kinu planovima za značajno povećanje izdataka za odbranu i jačanjem sigurnosnih veza sa Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima, uključujući Filipine i Južnu Koreju.
U augustu je kineski vojni avion izveo prvi potvrđeni upad Kine u japanski vazdušni prostor, a sedmicama kasnije je uslijedio japanski ratni brod koji je po prvi put plovio kroz Tajvanski moreuz.
Ishiba je podržao stvaranje regionalnog vojnog saveza po uzoru na NATO, rekavši u utorak da je sigurnosno okruženje u Aziji “najteže od kraja Drugog svjetskog rata”.
Japan, kao i mnoge razvijene zemlje, suočava se sa nadolazećom demografskom krizom jer njegovo stanovništvo stari, a stopa nataliteta ostaje niska.
Zemlja ima najstariju populaciju na svijetu nakon malog Monaka, prema Svjetskoj banci.
Prošle godine, stopa nataliteta – prosječan broj djece za koju se očekuje da će žena imati u svom životu – iznosila je 1,2, što je znatno ispod 2,1 koliko je potrebno za održavanje populacije.
Ishiba je u petak nazvao situaciju sa natalitetom “tihom vanrednom situacijom”, dodajući da će vlada promovirati mjere podrške porodicama, kao što je fleksibilno radno vrijeme.