Nasilje se pojačalo kako se sukobi između mjanmarske vladajuće hunte i vojske Arakan, moćne etničke milicije sastavljene od budističke većine, nastavili pogoršavati.
Imamo informacije da je oko 8.000 Rohinja nedavno prešlo u Bangladeš, uglavnom tokom posljednja dva mjeseca – kazao je Mohammad Shamsud Douza, viši zvaničnik bangladeške vlade zadužen za izbjeglice.
Bangladeš je već preopterećen i ne može primiti još Rohinja – kazao je on Reutersu u srijedu.
Vlada Bangladeša nije prethodno dala nikakvu procjenu o tome koliko je Rohinja prešlo u posljednjih nekoliko mjeseci. Vlada će održati ozbiljnu raspravu u kabinetu u naredna dva do tri dana o rješavanju krize – izjavio je de facto ministar vanjskih poslova Bangladeša, Mohammad Touhid Hossain, novinarima u utorak navečer.
Izražavajući suosjećanje s Rohinjama, Hossain je kazao da njegova zemlja više nema kapaciteta pružiti humanitarno utočište novim izbjeglicama. Nije moguće u potpunosti zatvoriti granicu – kazao je, dodajući da će se nastojati spriječiti daljnje infiltracije.
Deseci hiljada Rohinja izbjeglica u Bangladešu održali su skupove u kampovima 25. augusta, obilježavajući sedmu godišnjicu vojne represije 2017. godine koja ih je prisilila na bijeg iz Mijanmara, tražeći prekid nasilja i siguran povratak u svoju domovinu.
Više od milion Rohinja trenutno živi u prenaseljenim kampovima u južnom Bangladešu, s malo nade da će se vratiti u Mijanmar, gdje im je uglavnom uskraćeno državljanstvo i ostala osnovna prava.
Nedavni val nasilja najteži je s kojim su se Rohinje suočili od mijanmarske vojne kampanje 2017., koju su Ujedinjene nacije opisali kao akciju s genocidnom namjerom.
Prošlog je mjeseca Hossain Reutersu kazao da Bangladeš ne može prihvatiti više Rohinja izbjeglica i pozvao je Indiju i druge zemlje da poduzmu šire mjere.
Također je pozvao međunarodnu zajednicu da izvrši veći pritisak na vojsku Arakana da prekine napade na Rohinje u državi Rakhine, prenosi Reuters.