Tog dana su borci i starješine 511. slavne predvođeni komandantom generalom Mirsadom Sedićem poslije više od sedam mjeseci krvavih borbi uspjeli srušiti južni mostobran „Ćojluk“ i za sva vremena protjerati agresore sa lijeve obale Une.
Prema kasnije zaplijenjenim dokumentima moglo se saznati da je samo nekoliko dana kasnije, tačnije po završetku operacija u Srebrenici, pravcem preko Ćojluka planirana velika agresorska ofanziva koja bi za cilj imala pokoravanje tadašnjeg bihaćkog okruga i najvjerovatnije zločin i genocid poput onog u Srebrenici. U toj odlučnoj bici za samo nekoliko sati poginulo je 11 pripadnika 511. slavne, a 2 su nestala i kasnije razmijenjena. Gubici agresora bili su višestruko veći, a zaplijenjena je i velika količina materijalno tehničkih sredstava koja su ubrzo stavljena u funkciju u slamanju agresorske ofanzive „Spržena zemlja“.
Sjećanje na tu presudnu bitku i trijumf 511. slavne brdske brigade nije izblijedjelo tokom proteklih godina. Naprotiv, svake godine, Bosanska Krupa obilježava taj značajan događaj kao podsjetnik na hrabrost i žrtve koje su podnijeli njeni junaci. To je prilika da se ponovo proživi ta epoha, kako bi se zahvalili onima koji su dali sve od sebe kako bi zaštitili svoj grad i ljude.
Prisjećajući se tog vremena, možemo zamisliti teške uvjete u kojima su se borci 511. brigade nalazili. Sedam mjeseci krvavih borbi protiv nadmoćnog neprijatelja ostavile su vidljive tragove, ali nisu slomile njihovu volju i odlučnost. Uprkos opasnosti i gubicima, ti hrabri vojnici nisu posustali u svojoj misiji da oslobode Bosansku Krupu.
Južni mostobran “Ćojluk” predstavljao je ključnu tačku u planovima agresora, omogućavajući im kontrolu nad lijevom obalom Une i potencijalni napad na grad. Međutim, hrabrost i taktička genijalnost boraca 511. brigade preokrenuli su tok bitke. Njihovim upornim i odlučnim napadima uspjeli su srušiti mostobran i time prekinuti neprijateljske planove.
Ovaj podvig nije samo simbol hrabrosti i vojničke stručnosti, već i dokaz snage jedinstva i otpornosti jedne zajednice. Građani Bosanske Krupe, suočeni s prijetnjom agresora, pružali su podršku i hrabrost svojim vojnicima. Svi zajedno, vojska i civilno stanovništvo, suprotstavili su se neprijatelju, ne dopuštajući da preuzme kontrolu nad njihovim gradom.
Svečanosti i obilježavanja ovog značajnog događaja svake godine podsjećaju nas na važnost očuvanja sjećanja i priznanja onima koji su dali živote za svoju zemlju. Istovremeno, služe kao podsjetnik da se takvi herojski čini ne smiju zaboraviti i da uvijek moramo biti zahvalni onima koji su nas štitili.
Bosanska Krupa i dalje slavi hrabrost i herojstvo boraca 511. slavne brdske brigade, njihovu nepokolebljivu volju i predanost zaštiti svog grada. Njihova priča je inspiracija za buduće generacije, podsjećajući nas na snagu i hrabrost koju pojedinac može pokazati u najtežim trenucima.
Kroz obilježavanje rušenja mostobrana “Ćojluk”, Bosanska Krupa slavi svoju slobodu i zajedništvo. To je podsjetnik da se hrabrost isplati i da zajedno možemo prevazići najveće izazove. Neka ovaj događaj bude vječno urezan u sjećanje kako bi nas podsjećao na važnost hrabrosti i odanosti vlastitim vrijednostima i domovini.
„MOSTOBRAN ĆOJLUK SIMBOL JE SVIH BITAKA, HEROJSTAVA I VELIČANSTVENE POBJEDE 511.SLAVNE, 10/11 JULA 1995.GODINE, NAD AGRESORSKIM SRPSKIM SNAGAMA.
17 SATI TRAJALA JE BITKA IZ KOJE ĆE, 25 GODINA POSLIJE, IZRASTI 17 METARA VISOK, SNAŽAN I PONOSAN „LJILJAN“. U NJEMU SU 1244 RATNA DANA 511.SLAVNE I 503 UVELE LATICE, SVAKA IMENOM SVOJIM.
ZA ŽIVOT, KOJI SU, SVOJOJ BOSANSKOJ KRUPI, UDAHNULI 17.SEPTEMBRA 1995.GODINE, OVAJ LJILJAN OSTAJE SIMBOL NAŠE BESKRAJNE ZAHVALNOSTI SVIM SLAVNIM JUNACIMA 511.BRIGADE 5.KORPUSA ARMIJE BIH.“ S.A.