Više od deceniju pomažu i hrane konje, uživaju u njihovom društvu. No, prije dvije godine su odlučili pomoći i drugima da se približe ovoj prirodnoj ljepoti. Aktivno ture radimo od 2022. godine, a prije toga smo ih 12 godina posjećivali zbog ljubavi prema njima i odmora za dušu kazao je za Bosnainfo osnivač “Wild horses Livno” Ernard Bajrić.
Navodi da tura podrazumijeva obilazak livanjskih divljih konja na terencu od pet mjesta.
Tura traje tri sata, a može i više, zavisno od potrage za konjima koji se kreću na potezu od 30 kilometara.
Konje je teško naći, međutim ovoj uigranoj ekipi to nije problem s obzirom da im znaju navike i potrebe. Konje je teško naći ljudima koji nisu tu svaki dan i koji nemaju iskustva s njima. U svako doba godine imaju svoja mjesta na kojima se nalaze, prateći ih godinama znamo unaprijed njihova kretanja – rekao nam je Ernard.




Kaže da su konji na turi koju rade samo dio očaravajućih prizora te da kompeltna visoravan Kruzi ostavlja bez daha. Zaustavljamo se na par vidikovaca s kojih imamo predivan pogled na Glamočko polje i visoravan po kojoj se vozimo – istakao je naš sagovornik.
Zanimalo nas je i otkud divlji konji po kojima je Livno postalo čuveno.
Ernard kaže da su ih ljudi puštali u ovu visoravan dolaskom radnih strojeva, nakon čega je došao rat kada se stanovništvo zabavilo o sebi i svojim problemima. Konji su prepušteni sami sebi.
Na krškoj visoravni Krug ili Kruzi ih ima oko hiljadu.
Sami se snalaze u prirodi, a niko nema nadležnost nad njima i slobodni su u prirodi. Konji su u odličnom stanju, adaptirali su se na sve prirodne uslove. Nisu ugroženi od čovjeka niti prirode, međutim problem se javlja zimi kada izlaze na magistralni put da ližu sol – navodi Ernard.
U tim situacijama se dešavaju nesreće.