Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije Nikola Selaković i druga izaslanstva položila su vijence na Spomenik djeci stradaloj u NATO agresiji u beogradskom parku Tašmajdan.
Vijenci su također položeni ispred zgrade SIV 3 i ispred Memorijalnog zida u palači “Srbija” u Beogradu, u drugim srbijanskim gradovima, a po prvi put je obljetnica službeno obilježena i u Crnoj Gori.
Predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić položio je vijence u vojarni Masline u Podgorici i u vojarni Danilovgrad u znak sjećanja na, kako je rekao, nevine žrtve i heroje koji su prije 25 godina branili nebo i granice Savezne Republike Jugoslavije.
Iz crnogorskog parlamenta priopćili su da je ovo „prvi put da visoki državni dužnosnici Crne Gore odaje poštovanje nevinim žrtvama i herojima obrane zemlje 1999.“, prenosi Radiotelevizija Crne Gore.
Zapadna vojna alijansa NATO započela je 24. marta 1999. zračne napade na teritorij Savezne Republike Jugoslavije poslije odbijanja Beograda da potpiše sporazum o Kosovu iz Rambouilleta.
Članice NATO-a pokušale su pridobiti suglasnosti UN-a, čemu su se usprotivile Kina i Rusija, najavivši veto, pa je NATO bez odobrenja UN-a pokrenuo zračne udare koji su trajali do 10. juna 1999. Tada je u Kumanovu postignut sporazum koji je nalagao povlačenje jugoslavenskih vojnih i policijskih snaga s Kosova i uspostavljanje Privremene administrativne misije UN-a (UNMIK).
Povlačenje vojske i policije pratio je i egzodus desetaka tisuća srpskog stanovništva s teritorija Kosova, a kosovski parlament je u veljači 2008. uz većinsku podršku Zapada jednostrano proglasio neovisnost.
Državnost Kosova danas, prema podacima kosovskih vlasti, podržava stotinjak zemalja članica UN-a, dok Srbija Kosovo smatra svojim teritorijem.