Njihova igranka bila je jedno od najposječenijih mjesta za zabavu mladih, a nakon što su svojim sredstvima izgradili Društveni dom Mjesne zajednice Svrake, u njemu su pokrenuli i nadaleko poznati Disko klub „MZ“. U ovom prostoru organizovali su različite vidove zabavnih aktivnosti za mlade, njihove roditelje i druge građane, izložbe slika, pozorišne predstave, gostovanja poznatih estradnih zvijezda…
Jedno od prvih mjesta na sarajevskom kantonu na koje se 2.maja 1992. godine okomio agresor na Bosnu i Hercegovinu bile su Svrake. Pred naletom različitih vidova lakog i teškog naoružanja pa i avijacije tadašnje JNA armije, mjesto je, nakon dvodnevnog otpora, palo u agresorske ruke. Više stambenih objekata je porušeno. Miniranjem srušena je i mjesna džamija, dok je veliki broj mještana prinudno zatočen i poslan u agresorske logore. Više desetina građana ovog mjesta, tokom minulog rata, je ubijeno ili odvedeno u nepoznato. Mještani još tragaju za 28 svojih sugrađana za čiju se sudbinu, sve ove godine unazad, ništa ne zna.

Nakon reintegracije dijela Vogošće u prostor Federacije Bosne i Hercegovine mještani su očekivali veću pozornost društvene zajednice u saniranju ratnih šteta i ranjenih duša građana. Međutim, godine su prolazile a golgota ovog naselja, malo pomalo, gurnuta je u zaborav. U kalendaru obilježavanje značajnih datuma iz novije istorije, decenijama, nije bilo mjesta za 2. maj-Dan prvog organizovanog otporaagresoru na ovom prostoru. Pred jedne od izbora neko se sjetio i tog dana te je jednoj od brojnih boračkih organizacija na području Vogošće povjerio brigu o obilježavanju ovog datuma. Međutim, godinama kasnije njihova briga je prestala (!!??).
Za organizovanje kulturno-zabavnog i sličnog života u njihovom naselju nije bilo mjesta. Nemirni duh mještana ovog naselja koji su, u decenijama unazad, bili prvi u radnim i drugim akcijama nije im dao mira te su nedavno, formiranjem Udruženja „Svračani“ odlučili da stvar uzmu u svoje ruke te da, kad neće oni koje su birali u zakonodavna i izvršna tijela vlasti, sami organizuju svoj život i svom mjestu vrate dio nekadašnjeg sjaja, sjaja mjesta koje je u bivšoj Jugoslaviji bilo primjer dobrog suživota i zajedničkog življenja.

-Udruženje „Svračani“ nastalo je iz prijeke potrebe da se malo oplemeni život u našem naselju, kaže Izet Šišić, predsjednik Udruženja „Svračani“. Onima koji su naše formiranje dočekali na nož i govore kako samo želimo da se nakačimo na budžetska sredstva općine možemo poručiti da se ne sekiraju. Nećemo tražiti dio tog kolača kojeg oni godinama unazad harče a ništa ne čine na okupljanju i poboljšanjuživljenja građana. Svojim sredstvima, sredstvima donatora i drugih prijatelja, rekonstruišemo prostorije Društvenog doma Mjesne zajednice koje će, zasigurno, u vremenu pred nama, biti mjesto iz kojeg će se širiti pozitivne priče, organizovati razna drušenja mladih, demobilisanih boraca, šehidskih porodica, sportista, književnika, slikara… Dežurnim kritičarima, na najbolji način ćemo pokazati kako se stvaraambijent ugodnog življenja i u kojem će građani, uz izgradnu infrastrukturniih i drugih projekata, zadovoljavati i svoje kulturno zabavne potrebe.

-Pratit ćemo i obilježavati značajne datume, organiztovati druženja penzionera, demobilisanih boraca, šehidskih porodica, udruženja žena i svih drugih građana, uključuje se u razgovor Nijaz Salkić, član Upravnog odbora udrženja koji je sa Izetom Šišićem i Hikmetom Prutnom, radio na uređenju prostora. Neće ovo biti kafana i neki alkoholičarski klub. Jednostavno, želimo da se u njega vrati onaj društveni duh koji je nekada u Svrakama bio. Sarađivat ćemo sa Osnovnom školom i drugim udruženjima obilježavanje značajnih datuma vrata doma bit će otvorena svima za kvalitetno i kulturno druženje. Imamo jako veliku podršku građana. Već nam se priključilo njih 75. Znak je to da smo na dobrom putu te da će se, u vremenu pred nama, o aktivnostima koje budemo provodili nadaleko slušati. (E.M.)