Naglasak je bio na ispunjenju obveza i ubrzanju puta u kontetsku prošlogodišnjeg prihvaćanja zahtjeva za članstvo, kao i iskoraka napravljenih u formiranju vlasti u ovom entitetu te mogućnostima značajnijeg korištenja europskih fondova.
Među prvim obvezama koje BiH treba ispuniti kad je u pitanju članstvo u Europskoj uniji je usklađivanje zakonodavnog procesa sa zemljama članicama EU. Bilo je govora i o ispunjenju svih 14 obveza, odnosno prioriteta.
Budući da je dobar dio posla u nadležnosti kantona, odnosno županija, naglašena je važnost koordinacije federalne s županijskim tijelima vlasti, u čemu je Dom naroda Parlamenta Federacije BiH napravio značajne iskorake.
Razdoblje nakon formiranja vlasti u Federaciji BiH ocijenjeno je povoljnim trenutkom za ubrzanje europskog puta naše zemlje te donošenje reformskih i zakona koji će omogućiti značajniji ekonomski napredak Federacije BiH, uključujući i reformu javne uprave.
Predstavnici Delegacije EU u BiH, kao i SAD-a, i ovom su prilikom iskazali opredjeljenost za pomoć BiH na njezinom europskom putu te pozvali predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti u Federaciji BiH na koordinaciju i dijalog u cilju prevazilaženja svih prepreka koje stoje na putu BiH ka članstvu u Europskoj uniji.