Razgovarano je o mogućnostima uspostavljanja bilateralne saradnje ministarstava odbrane i oružanih snaga dviju zemalja, te konstatirano da postoje zajednička stajališta i obostrani interes za uspostavljanje te saradnje, u cilju razvoja sveukupnih prijateljskih odnosa.
Helez je istaknuo važnost činjenice da je već iskazana spremnost da Država Katar podrži programe i planove koji bi kroz materijalne donacije doprinijeli povećanju opće sigurnosti u BiH.
Donacije za modernizaciju
To se posebno odnosi na rješavanje viškova naoružanja i streljiva, povećanje sigurnosti vojnih skladišta, kao i za mogućnost podrške Katara donacijama za opremanje i modernizaciju Oružanih snaga BiH.
Helez je naglasio da su članstvo u NATO-u i Europskoj uniji prioritet za BiH, ali da je u interesu BiH da razvija saradnju i sa zemljama Zaljeva.
Istaknuo je kako vjeruje da će sadašnje Vijeće ministara BiH poduzeti korake u tom smijeru, uključujući i finaliziranje postupka za potpisivanje sporazuma o saradnji na području odbrane.
U razgovoru su pozitivno ocijenjena dosadašnja zajednička iskustva, kada je visoka delegacija MO i OSBiH u dva navrata na poziv katarskog emira sudjelovala na Međunarodnoj vojno-pomorskoj izložbi DIMDEX u Dohi, dok su u Centru za obuku za operacije potpore miru (SOOPM/PSOTC) OSBiH do sada ukupno 32 pripadnika MO i OS Države Katar sudjelovala na različitim kursevima.
Također, zamjenik premijera i državni ministar odbrane Države Katar tokom 2018. godine je bio u službenoj posjeti BiH.
Ambasador Al-Khater je naglasio želju da se stvore okolnosti i da oficiri OSBiH odlaze na kurseve u Katar.
Konstatirao je kako politički odnosi BiH i Katara čvrsto napreduju te izrazio nadu da će se ubrzo stvoriti i okolnosti koje će omogućiti veće katarske investicije u BiH.
Mostar bez mina
Ministar odbrane sastao se sa i izvršnom direktoricom američkog Marshall Legacy Instituta (MLI) Elise Becker, s ciljem usaglašavanja aktivnosti na rješavanju preostalih minski sumnjivih područja u okviru projekta „Mostar bez mina“.

Razgovarano je o aktuelnoj realizaciji projekta „Mostar bez mina“, koji ima za cilj rješavanje minski sumnjivog područja veličine 21,5 km2 na teritoriji grada Mostara, područja Hum, Brašina, Raštani i Šljeme, s krajnjim ciljem stvaranja sigurnog okruženja za stanovništvo Mostara.
Helez je upoznao prisutne da je tokom svoje službene posjete Sjedinjenim Američkim Državama u aprilu ove godine o pitanju deminiranja razgovarao i sa direktoricom razvojnih programa Instituta Marshall Legacy (MLI) Indreom Sabaliunaite i glavnim zamjenikom pomoćnika državnog sekretara Stanom Brownom.
Tom prilikom ministar je upoznat sa uspješnom realizacijom projekta „Sarajevo bez mina“, koji je od 2019. do 2021. godine finansirala Vlada SAD-a, te je tom prilikom iskazan interes i molba da se u 2023. godini provede projekat „Mostar bez mina“.
U tom kontekstu, Helez je naglasio da će Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH, u skladu sa svojim mogućnostima i kapacitetima, pružiti podršku u realizaciji projekta „Mostar bez mina“, te iskazao zahvalnost na podršci u realizaciji mnogih projekata Vladi SAD-a i ukazao na značaj sigurnosti, kako građana Mostara, tako i turista koji posjećuju grad Mostar.
Izvršna direktorica MLI-a Becker izrazila je očekivanja da će se i kroz projekat „Mostar bez mina“, po uzoru na projekat „Sarajevo bez mina“ postići zavidni rezultati u čišćenju zagađenih područja minama, a sve na dobrobit i sigurnost građana Bosne i Hercegovine.
S obzirom na to da su Oružane snage BiH od samog formiranja bile angažovane u operacijama humanitarnog deminiranja i da imaju kapacitete i sposobnosti na izvođenju deminerskih aktivnosti u BiH, predstavnici grada Mostara i BHMAC-a iskazali su potrebu za prioritetnim rješavanjem minski sumnjivih područja na području Mostara.
Sastanku u Ministarstvu odbrane BiH, između ostalih, prisustvovali su i zamjenik ministra odbrane BiH za politiku i planove Slaven Galić, direktor Centra za uklanjanje mina u BiH (BHMAC) Saša Obradović, šef Civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara Arnel Voljevica, te savjetnica gradonačelnika Mostara Ines Popovac Ćorić.
Na kraju sastanka, zamjenik ministra Galić zahvalio je Vladi SAD-a i Evropskoj uniji koji podržavaju ovakve programe, te je naglasio da će Oružane snage BiH dati svoj maksimum kako bi pomogli realizaciju projekta „Mostar bez mina“, saopćio je Ured za odnose s javnošću MOBiH.