Magazin

Kako se zaštititi od smoga? Praktični savjeti

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, smog je jedan od 10 najvećih uzroka smrti koji se mogu spriječiti. Kako se zaštititi od posljedica udisanja zagađenog zraka?

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Ilustracija

Znamo da su promjene potrebne na razini sistema, ali prije nego što se dogode, možemo pokušati smanjiti uticaj smoga na naše zdravlje.

Prije nego što izađete iz kuće, provjerite onečišćenje zraka. Što je zrak gori, to biste manje vremena trebali provoditi vani. Ako trebate izaći, nabavite masku protiv smoga!

Zelene biljke imaju dobar utjecaj na kvalitetu zraka koji udišemo kod kuće. Vrijedno je ukrasiti stan s njima!Trenutno je u Bosni i Hercegovini loš zrak, posebno u Kantonu Sarajevo.

Maske protiv smoga imaju gotovo 100 posto učinkovitost u zadržavanju onečišćujućih tvari izvana. Međutim, dobro je zapamtiti da maske s ventilom za izdisaj nemaju filter, što može povećati rizik za okoliš ako je osoba koja koristi masku nositelj virusa.

FFP1 filtriranje polumaske zaustavlja najmanje 80 posto čestice u zraku (do 0,6 μm) i štite od netoksične prašine. FFP2 maske imaju učinkovitost od 94%. i štiti od čvrste i tekuće prašine, dima i aerosolnih čestica. Najučinkovitije su maske označene kodom FFP3, koje filtriraju 99%. molekule.

Maske protiv smoga preporučuju se stanovnicima regija koje su posebno izložene onečišćenju i osobama koje puno vremena provode na otvorenom.

Respiratorna istraživanja objavila su članak u kojem se preispituju učinci prehrane, uključujući dodatak vitamina, na smanjenje utjecaja zagađivača na astmu i druge kronične respiratorne bolesti. Članak kaže da su naučnici pronašli dokaze da karotenoidi, vitamin D i E pomažu u zaštiti od štete od onečišćenja koja mogu pokrenuti astmu i rak pluća. Vitamin C, kurkumin, kolin i omega-3 masne kiseline također imaju sličan učinak.

Pročitajte još

“Čini se da je mediteranska prehrana korisna za pacijente s respiratornim bolestima. Međutim, nema izravnih dokaza o zaštiti od onečišćenja zraka”, pišu naučnici, prenosi zdravlje.ba.

Pravilna prehrana, bogata gore spomenutim tvarima, može smanjiti rizik od učinaka povezanih s udisanjem zagađenog zraka.

NASA je provela istraživanje koje je dokazalo da su neke biljke prirodni apsorberi zagađivača zraka. Hvataju štetne spojeve i ugrađuju ih u strukturu svojih tkiva ili ih neutraliziraju u spojeve koji ne prijete čovjeku.

Budući da sada većinu dana provodimo kod kuće, pametno ju je ukrasiti biljkama. Među onima koje je proučavala NASA, možemo pronaći stabla smokava, fikus benjamin, krilato cvijeće, zeljastu biljku i zlatni puzavac (epipremnum). Biljke proizvode kisik, povećavaju vlažnost zraka, što je posebno važno zimi, kada je zrak u sobi suh zbog uključenog grijanja.

U 50 posto naših stanova i kuća smog ulazi izvana, a koji udišemo čak i dok spavamo. Čim vremenske prilike dozvole, prozračite stan. Ako je zagađenje zraka visoko u vašem području, razmislite o kupovini pročistača zraka.

Pokušajte što manje pridonijeti zagađivanju. Ograničite vožnju automobilom, češće koristite javni prijevoz ili se prebacite na bicikl (osim ako je zagađenje zraka jako veliko), kod kuće koristite rješenja za uštedu energije.

Poboljšanje kvalitete zraka uvelike ovisi o sistemskim rješenjima. Međutim, ne samo da se možemo zaštititi od utjicaja smoga, već i pridonijeti njegovom smanjenju.