Ekonomija

21. decembar se više ne slavi! Kakav je položaj rudara u BiH? (VIDEO)

U Bosni i Hercegovini se 21. decembar obilježava kao Dan rudara. Rudnici, koji su srce energetskog sektora Bosne i Hercegovine, zahtijevaju ulaganja, a rudari i dalje traže svoja prava. Kakav je njihov položaj danas, imajući u vidu da je došlo vrijeme da se neki rudnici zatvore?

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Ilustracija

Nazvani „Heroji rada“ silazak u jamu, naporan fizički rad i svakodnevna opasnost od povreda, dio su života rudara Alije Selmana. 37 godina rudar je u Rudniku mrkog uglja u Zenici, ističe da pamti i bolje dane.

“Ja se sjećam dobrih dana gdje rudnik bio gigant, imao preko 2.000 uposlenih, decembar se zvao mjesec rudnika, imali smo isplate, imali smo proslave, muzika i sve to, to su bili da kažem derneci… Ja sam recimo upamtio fin život na rudniku i očekivao i tu penziju da se zaradi. Mi živimo ne mjesec za mjesec, nego dan za dan”, priča Selman.

Iskop je počeo prije 144 godine u Rudniku mrkog uglja Zenica, a ove godine očekuje konačni prestanak podzemne eksploatacije uglja.

Rudari zeničkog rudnika, Dan rudara nisu obilježili kao nekada. Vjeruju da će dobiti samo plate, i to one minimalne.

“Imamo oko 350-370 radnika koji su na čekanju, prekidu rada i primaju minimalnu platu, znači 619 KM, koja s vremena na vrijeme kasni, koja se sustigne, a nekada se ne sustigne. Ove godine ćemo nekim skromnim dočekom obilježiti ovaj Dan rudara i ispratiti 24 penzionera sa nekim paketima, koje smo u ovaj besparici obezbijedili. Još uvijek kažem mi smo rudari i radujemo se tom danu”, ističe Nedžad Duraković, zamjenik predsjednika Sindikata RMU Zenica.

Zakon o zatvaranju RMU Zenica definira uplatu neuplaćenih doprinosa i novi model penzionisanja radnika. Planirano je da zakon bude usvojen do kraja godine, a da od 1. januara 2025. svi radnici budu zbrinuti.

“Zakon je taj dio predvidio na način da ni jedan radnik ne ode na ulicu, nego da se socijalno zbrinu u skladu sa trenutno važećim zakonskim i podzakonskim aktima. Obezbijediti će se sredstva za socijalno zbrinjavanje radnika, odnosno za uvezivanje staža, otpremnine, kao i jedan dio sredstava za pokrivanje troškova, izvlačenje opreme i zatvaranje same proizvodnje pogona”, navodi direktor RMU Zenica Mensur Hukić.

“Za proces zatvaranja ovog rudnika bit će potrebno da određeni broj rudara ostane u pogonu. Procjenjujemo da je to 200, što znači da je to 420 rudara viška. Svo zbrinjavanje će ići postepeno u tom periodu i neće predstavljati nikakvu opasnost za energetski sektor, ali isto tako i za uposlenike koji su u našem rudniku Zenica”, kaže Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH.

Teška finansijska situacija i višemilionska dugovanja zeničkog rudnika, odredili su sudbinu za više od 600 rudara i zatvaranja vrata Rudnika mrkog uglja Zenica. Ipak, suočeni sa problemima koje ih prate godinama, svakog 21. decembra požele još jedno “sretno” svojim kolegama koji završavaju radni vijek.