Kolumne

Zaključke mačku o rep

Ne postoje više nikakve prepreke da Thomas Fitschen konačno dobije agreman i postane novi ambasador Njemačke u Bosni i Hercegovini.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

I to ne jer je tako odlučila Narodna skupština RS, iz koje su upravo na taj način to jučer željeli prikazati kao njihovu dobru volju. Već prije svega zbog nemoći glavnog kočničara svega i svačega u Bosni i Hercegovini, lidera SNSD-a Milorada Dodika da privoli dvotrećinsku većinu da Fitschenu uskrati agreman. Čak štaviše, Dodik poodavno nema ni blizu potrebne skupštinske većine za svoja veta, imajući u vidu da dvije trećine poslanika (56 od ukupno 83), prilikom glasanja o onome što im on iz Predsjedništva BiH u NSRS donese kao veoma štetno po vitalne interese RS, ni ne prisustvuje samom procesu glasanja. Ljudi se jednostavno nakon rasprave pokupe i fino napuste sjednicu.

Četvrti put uzastopno Dodik jučer doživi fijasko u entitetskom parlamentu. I ovaj put, kao i prethodna tri, bilo je to sasvim očekivano. Dobro je to znao i sam Dodik, pa je, kako bi to za njegovog stranačkog kolegu Nikolu Špirića svojevremeno govorio zastupnik u državnom Parlamentu Dragan Mektić – potrbušio i smislio prevaru. Dodik je u rukavu imao “plan B”, u prevodu – pokušaj ublažavanja fijaska – ako ne prođe veto na agreman, a neće, slijede zaključci. A zaključci – zamjena teza i mazanje očiju javnosti.

Htjede Dodik da Narodnu skupštinu prikaže pandanom Predsjedništvu BiH. Ne misli valjda da će o svemu i ubuduće, što se njemu ili eventualnim njegovim nasljednicima iz SNSD-a u kolektivnom šefu države ne bude svidjelo, odlučivati Narodna skupština? Da to tako ne ide znao bi da je u protekle četiri godine, koliko sjedi u Predsjedništvu BiH, pročitao dokument koji se zove “Ustavne i zakonske nadležnosti Predsjedništva BiH”. Pa tako u odjeljku “Ovlaštenja”, između ostalog, piše da je Predsjedništvo nadležno za: a) vođenje vanjske politike BiH i b) imenovanje ambasadora…

Dodikov veto na dolazak novog njemačkog ambasadora, koji je u Predsjedništvu BiH ‘potegnuo’ početkom ovog mjeseca, jučer čak nisu podržali ni poslanici iz njegove vlastite stranke. Njih 46 bilo je – suzdržano. No, predstavljalo je to samo providnu zavjesu iza koje su se krili zaključci, jer je Dodik znao da je broj 56 samo pusti san. A da bi zaključci bili usvojeni, umjesto spomenute dvotrećinske, bila je potrebna prosta većina (42). To se i desilo, a u jednom od zaključaka navedeno je da “Narodna skupština RS donosi odluku i daje agreman ambasadoru SR Njemačke u BiH”.

I dalje aktuelni član Predsjedništva BiH dobro zna da ovaj zaključak NSRS ne igra nikakvu ulogu, jer nakon što mu je i ovaj put opozicija okrenula leđa, na snagu stupa ranija odluka od 2. septembra, kojom je glasovima preostale dvojice članova Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića i Željka Komšića dat agreman novom njemačkom ambasadoru u BiH. Preostaje nam još da vidimo kakve će nam nove igranke Dodik priređivati u naredne četiri godine u NSRS, naravno ukoliko SNSD sa svojim koalicionim partnerima nakon izbora 2. oktobra uspije očuvati barem prostu većinu. Ne treba sumnjati da bi i Dodikova eventualna nasljednica u Predsjedništvu BiH, aktuelna predsjednica RS-a Željka Cvijanović vitalni interes potezala – kako to njen stranački šef i najavljuje za ubuduće – i na meteorološkoj prognozi. Ali izostane li ponovo dvotrećinska podrška vetu u NSRS, zaključke slične jučerašnjim u tom bi slučaju komotno mogli okačiti mačku o rep.