Život

Zadimite sive ćelije - trenirajte mozak vježbama neuroplastičnosti

Sudoku, križaljke i žongliranje: ove aktivnosti su pravi pojačivači mozga jer potiču neuroplastičnost. Ovdje možete pročitati šta je to tačno i kako možete održati svoj um fleksibilnim i aktivnim uz malo vježbe.

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Šta je neuroplastičnost?

Vožnja bicikla, pisanje ili najnoviji vicevi… kao dijete, vjerovatno ste s lakoćom nešto stalno učili i pamtili. U prve tri godine volumen mozga se enormno povećava jer se nove nervne ćelije stalno stvaraju i međusobno umrežavaju. Nove veze stalno se stvaraju u mozgu sve do puberteta. Mozak uči da se snalazi u svijetu. Pohranjuje vještine, motoričke procese, iskustva i još mnogo toga u obliku ćelija i nervnih puteva.

Dugo se pretpostavljalo da će mozak na kraju biti »završen«. Međutim, ovo gledište je sada zastarjelo, jer stalno učimo nove stvari, čak i kao odrasli.

Ustvari, istraživači pretpostavljaju da se mozak nastavlja razvijati i u odrasloj dobi, čak se i remodelirajući i reorganizirajući u tom procesu. Na taj se način mozak konstantno prilagođava novim okolnostima tokom cijelog našeg života. Ova sposobnost mozga da promijeni svoju strukturu i funkciju kao odgovor na mentalna iskustva naziva se “neuroplastičnost”.

Za šta nam je potrebna neuronska plastičnost?

Pojam “neuroplastičnost” sastoji se od “neuro”, što znači nervne ćelije, mozak i nervni sistem, i “plastičnost”, što znači nešto poput promjenjivosti, gipkosti. On opisuje kako se ljudi mogu potpuno oporaviti nakon moždanog udara, prevladati teškoće u učenju ili odbaciti opsesije, strahove i traume – restrukturiranjem mozga i formiranjem novih nervnih ćelija.

Međutim, rad na neuroplastičnosti nije relevantan samo u slučaju ozbiljnih bolesti, depresije ili invaliditeta. Svi mi možemo imati koristi od ove sposobnosti mozga, naučiti nove vještine ili promijeniti ponašanje bez obzira na godine.

Mozak možemo čak i trenirati uz pomoć mentalnog treninga – slično kao što jačamo svoje tijelo fitnes-treninzima u studiju, možemo održavati mozak u formi mentalnim sportovima i tako iskoristiti njegov puni potencijal.

Ključ za to su vježbe neuroplastičnosti. Uz to možete trenirati i ojačati mozak. One vam mogu pomoći:

da poboljšate koncentraciju

proširite kapacitet memorije

bolje zadržite nove informacije

smanjite stres i anksioznost

povećate cjelokupno blagostanje

da postanete produktivniji

Neuroplastičnost je promjena u mozgu koja je rezultat mentalne aktivnosti. Ne postoji takva stvar kao tipična vježba neuroplastičnosti, jer ovaj pojam obuhvata veliki broj različitih vrsta treninga. Ovisno o tome kako vaš mozak funkcionira, možete manje-više početi s različitim tipovima. Možda je nešto već dio vaše svakodnevice, a niste ni bili svjesni da time trenirate svoj mozak.

Kognitivni trening

Kognitivni trening je u osnovi sve što tjera da se vaše sive ćelije “dime”: matematički zadaci poput učenja novog jezika ili rješavanja ukrštenih riječi – najvažnije je da malo naprežete glavu. Ovo će ojačati vaše kognitivne sposobnosti i pripremiti vaš mozak za nove izazove.

Meditacija

Ne samo da možete koristiti meditaciju da smirite svoj um i da se riješite strahova i uznemirenosti, ona također pomaže u liječenju bolova i ublažavanju stresa. Naučite da dopuštate svojim mislima da dolaze i odlaze, a da ih se ne zadržavate ili čak ne procjenjujete. Ovo vam može pomoći da ostanete više fokusirani i fokusirani na jednu stvar – ne dopuštate da vas razmišljanja ometaju i držite potrebnu distancu od stvari koje vam ne služe.

Vizuelni zadaci

Rješavanje zagonetki, kreiranje 3D modela ili učenje vizualnih vještina kao što je procjenjivanje udaljenosti mogu pomoći u poboljšanju vaše percepcije i mašte.

Skeniranje tijela

Uz pomoć ove tehnike možete usmjeriti pažnju na svoje tijelo: polako lutate svojom pažnjom i fokusirate se jednom kroz cijelo tijelo. Ovu vježbu možete kombinirati i sa progresivnim opuštanjem mišića.

Zagonetka

Uz pomoć logike ili križaljki možete trenirati svoj mozak na vrlo različite aspekte. Ovisno o području u kojem se slagalica nalazi, ovdje možete trenirati svoje jezične ili kombinirane vještine. Sve u svemu, sve zagonetke vam pomažu da poboljšate koncentraciju i pamćenje. A kompjuterske igrice i učenje nove vještine također održavaju vaš mozak fleksibilnim.

Prihvati notifikacije