IT

Zabrana TikToka samo je uvod u nešto veće. Mnogo veće

Prijeteća mogućnost američke zabrane TikToka, daleko najpopularnijeg kineskog tehnološkog izvoza, usmjerava ovu transpacifičku poslovnu bitku u smjeru koji bi mogao imati još veći utjecaj na kineske softverske i uslužne tvrtke

FOTO: ANADOLIJA/FOTOR
FOTO: ANADOLIJA/FOTOR

Šta da je, u osvit ulaska Japana na američko tržište automobila, američka vlada jednostavno zabranila uvoz vozila iz te zemlje? Koliko bi Amerika i globalno gospodarstvo — bili drugačiji danas?

Takav scenarij nije toliko različit od onoga što SAD sada radi s tehnologijom koju su izradile tvrtke u Kini, prvo hardverom, a sada softverom.

Zabrana proizvoda kineskih hardverskih tvrtki poput Huawei Technologies bila je jedna stvar. Prijeteća mogućnost američke zabrane TikToka, daleko najpopularnijeg kineskog tehnološkog izvoza, usmjerava ovu transpacifičku poslovnu bitku u smjeru koji bi mogao imati još veći utjecaj na kineske softverske i uslužne tvrtke. Također bi moglo ubrzati podjelu svjetskih zemalja na dvije tehnološke sfere, jednu u savezu sa SAD-om i onu koja prihvaća čak tehnologiju iz Kine.

U ne tako dalekoj budućnosti, to bi moglo značiti da su neke od najpopularnijih aplikacija među mladima u SAD-u zabranjene — ne samo TikTok, već i hit za video montažu CapCut, koji je u vlasništvu iste pekinške matične tvrtke, ByteDance, te brzorastuće aplikacije za kupnju Shein i Temu. Također u opasnosti: pristup Amerikanaca kineskim uslugama kao što su aplikacija za plaćanje Alipay i aplikacija za razmjenu poruka WeChat, piše TheWallStreetJournal.

OPĆA ZABRANA TIKTOKA

Nedavno je u Kongresu predloženo nekoliko zakona koji bi mogli rezultirati općom zabranom TikToka. Jedan koji dobiva na zamahu poznat je kao Restrict Act, a predvode ga senzatori Mark Warner i John Thune. Njegovi sponzori uključuju 10 drugih senatora s obje strane prolaza, a Bijela kuća ga je već srdačno pozdravila. To bi izvršnoj vlasti, točnije Ministarstvu trgovine, dalo mogućnost da zabrani TikTok ako ga smatra prijetnjom nacionalnoj sigurnosti.

Čini se da protumjere TikToka za sada ne stoje dobro. U srijedu je održao konferenciju za novinare na američkom Kapitolu na kojoj je sudjelovalo više od 20 TikTok ličnosti, s namjerom da uvjere Kongres da bi zabrana aplikacije, koja ima 150 miliona korisnika u SAD-u, bila nepopularna. Te su večeri mnogi od pravih “utjecaja” – u Kongresu – prisustvovali večeri koja je uključivala oko 200 sudionika, a domaćini su bili rizični kapitalisti i drugi tehnološki lideri, a koja je bila usredotočena na tehnološku prijetnju koju predstavlja Kina.

U četvrtak, na saslušanju na Capitol Hillu, izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew pokušao je ublažiti zabrinutost i naglasio da TikTok pomaže u dijeljenju američke kulture i povezivanju malih poduzeća s korisnicima. Zastupnici Zastupničkog doma zasuli su ga skeptičnim pitanjima i nisu pokazivali znakove da su se umirili.

Oni u SAD-u koji se protive kineskom tehnološkom prodoru trenutno su usredotočeni na TikTok. Ali s obzirom na to da bi zakon Warner-Thune izvršnoj vlasti dao ovlast da zabrani tehnologiju u bilo kojoj od više od desetak različitih širokih kategorija – od satelita i umjetne inteligencije do e-trgovine i softvera temeljenog na oblaku – njegov je učinak potencijalno mnogo veći. Ako prođe, postoje razlozi za vjerovanje da će se ovlasti koje daje vladi SAD-a ponovno primjenjivati u budućnosti.

“Ovo bi moglo ugroziti Alipay, WeChat, Temu, Shein – samo idite dolje na popisu popularnih kineskih aplikacija”, kaže Glenn Gerstell, bivši glavni savjetnik američke Agencije za nacionalnu sigurnost. “I usput, zašto stati na Kini? Prijedlog zakona nije ograničen na Kinu.”

G. Gerstell se ne protivi davanju ovlasti izvršne vlasti da zabranjuje aplikacije i usluge na temelju nacionalne sigurnosti. No, rekao je da ne vjeruje da TikTok predstavlja onu vrstu prijetnje privatnosti i sigurnosti prosječnih Amerikanaca koja bi opravdala njegovu zabranu—posebno ako tvrtka nastavi s navedenim planovima da svoje algoritme učini transparentnima i dostupnima vlastima SAD-a.

Ured senatora Warnera nagovijestio je opseg širi od TikToka kada je najavio zakon čiji je susponzor: “Potreban nam je sveobuhvatan pristup temeljen na riziku koji se proaktivno bavi izvorima potencijalno opasne tehnologije prije nego što steknu uporište u Americi, pa smo Ne igram Whac-A-Mole i pokušavam ih sustići kad su već sveprisutni.”

Tokom saslušanja u Kongresu, zastupnica Cathy McMorris Rodgers (R., Wa.) rekla je: “Nemojte griješiti, ovaj Odbor također gleda u budućnost. Amerika mora biti spremna zaustaviti sljedeće tehnološko oruđe ili oružje koje će Kina koristiti za vlastitu stratešku korist.”

TikTok se ističe među neameričkim aplikacijama po svojoj popularnosti i važnosti za američku kulturu mladih. Kao utjecajan servis društvenih medija, kritičari kažu da je potencijalni alat za propagandu i utjecaj na načine na koje, recimo, aplikacije za e-trgovinu nisu.

Ali druga ključna zabrinutost u vezi s TikTokom odnosi se na široke okvire. Američki kritičari kažu da kineski zakon zahtijeva od kineskih tvrtki da odustanu od svih podataka koje vlada zatraži, kad god ih zatraži, ako se smatraju bitnim za nacionalnu sigurnost. Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova nedavno je zanijekala da bi njezina vlada prikupljala podatke kršeći lokalne zakone.

Ista bi se logika mogla primijeniti na aplikacije za kupovinu ili plaćanja ili slanje poruka koje na sličan način prikupljaju informacije o korisničkim adresama e-pošte, telefonskim brojevima, lokaciji i obrascima korištenja.

Zabrana TikToka nije hipotetska: 2020. godine predsjednik Trump potpisao je izvršnu naredbu kojom se Amerikancima ograničava upotreba WeChata, što je dovelo do odbijanja korporacija i pojedinaca koji tu aplikaciju koriste za poslovanje ili održavanje kontakta s porodicom.

Hannah Kelley, pomoćnica istraživača u Washingtonu, D.C. think-tank Centru za novu američku sigurnost, kaže da misli da bi, ako se usvoji nešto poput Restrict Act, to moglo dovesti do pregleda niza drugih kineskih aplikacija. “Stvarnost je da je to na kraju dana isti čovjek iza zastora i postoji razlog za zabrinutost oko tog čovjeka”, dodaje ona.

Tencent, matična tvrtka WeChata, i Shein odbili su komentirati ovu priču. Temu i Ant Financial, koji posjeduju AliPay, nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

U svom svjedočenju pred Kongresom u četvrtak, g. Chew iz TikToka ponovio je tvrdnje svoje tvrtke da nikada nije, niti će ikada dijeliti podatke s kineskom vladom. “Naš pristup nikada nije bio odbacivanje ili trivijalizacija bilo koje od ovih zabrinutosti”, dodao je. “Mi smo im se obratili stvarnim djelovanjem. Moramo zaslužiti vaše povjerenje.”

“Shou je došao spreman odgovarati na pitanja Kongresa, ali, nažalost, danom je dominiralo političko stajalište koje nije priznalo stvarna rješenja koja su već u tijeku kroz Projekt Texas”, kaže glasnogovornica TikToka.

Tvrtkina jamstva privatnosti nisu bila potpomognuta njezinim priznanjem u prosincu da su članovi vlastitog odjela za reviziju i kontrolu rizika koristili TikTok za prikupljanje podataka o dvoje američkih novinara. TikTok je rekao da je otpustio one koji su bili uključeni i promijenio svoju internu politiku kako bi onemogućio ovu vrstu praćenja od strane članova tog tima u budućnosti. Incident je sada predmet istrage Ministarstva pravosuđa SAD-a.

ZABRANE SE VEĆ ŠIRE

U Zakonu o ograničavanju koji su predložili senatori Warner i Thune, obavještajne službe SAD-a trebale bi utvrditi jesu li TikTok i druge aplikacije prijetnje koje opravdavaju zabrane diljem zemlje. A s obzirom na način na koji saveznici SAD-a imaju tendenciju slijediti vodstvo američkih obavještajnih službi, postoje razlozi za vjerovanje da bi takve zabrane kopirale zemlje diljem svijeta, od Europe i Australije do Japana i ostatka Amerike.

Naravno, Kina je dugo zabranjivala svojim građanima korištenje mnogih aplikacija iz SAD-a i drugih zemalja, tako da postoji argument da bi zabrana TikToka u SAD-u bila samo slijeđenje kineskog primjera, u eskalirajućem sukobu oko tehnologije protekcionizam.

“Zabrane aplikacija pružit će legitimnu osnovu drugim manje demokratskim zemljama da iskoriste ovaj primjer i kažu: ‘Amerika to radi, a ako Amerika to radi, zato zabranjujemo ovu aplikaciju”, kaže g. Gerstell.

TikTok je već zabranjen na uređajima koje je izdala vlada u više od 30 američkih država, au EU-u i Kanada. Zabrana za sve korisnike u Montani napreduje kroz zakonodavstvo te države. A 2020., u nečemu što bi moglo biti pregled stvari koje dolaze za SAD i druge nacije, Indija je zabranila desetke — a kasnije i više od 100 — kineskih aplikacija nakon smrtonosnih sukoba na granici s Kinom u spornom području Himalaja.

NOVO DOBA DIPLOMACIJE APLIKACIJA

Ono što se dogodilo u Indiji ukazuje na šire motive za zabranu TikToka. Oni imaju manje veze s privatnošću i kibernetičkom sigurnošću, a više s novim hladnim ratom u kojem se SAD i Kina sve više nalaze. Natjecanje je postalo isto toliko povezano s gospodarskom moći i tehnološkom nadmoći koliko i projektilima i pomorskim flotama.

“Za dvadeset godina, utrka za tehnološkom nadmoći je širom otvorena. Tko god pobijedi u ovoj utrci, osvojit će ekonomsku moć, a time i političku moć,” nedavno je mom kolegi rekao rizični kapitalist Vinod Khosla. “Ovo je puno šire od nacionalne sigurnosti.”

G. Khosla bio je među sudionicima večere u srijedu u Washingtonu, koja je okupila dvostranačku skupinu zakonodavaca koji inače imaju malo toga zajedničkog, zajedno s tehnološkim rukovoditeljima i investitorima rizičnog kapitala poput Petera Thiela.

Kineski čelnici dugo su forsirali ideju da, kako bi postala bogatija zemlja, mora prijeći s liderstva u proizvodnji na liderstvo u softveru, uslugama i umjetnoj inteligenciji. S 1,8 milijardi korisnika diljem svijeta, TikTok je primjer onoga što bi kineska tehnološka usluga mogla biti moguća na globalnom tržištu.

Procjene za kineske startupove odražavaju nevjerojatan uspjeh TikToka i povjerenje koje su investitori imali da bi druge kineske aplikacije i usluge mogle poremetiti konkurente u SAD-u, prema Kevinu Xuu, bivšem djelatniku Bijele kuće, rizičnom kapitalistu i voditelju globalne ekspanzije na GitHubu, Microsoftovoj jedinici za dijeljenje kodova.

Ako se donese Restrict Act, to će se sve promijeniti, rekao je. „Za osnivače i poduzetnike, vrijeme je da počnu prepoznavati ovu stvarnost i planiraju svoje inozemno tržište