Svijet

Vrijeme na Putinovoj strani: Situacija bi za EU uskoro mogla postati još gora

Očajnički italijanski napori da pod svaku cijenu spriječe pad vlade Marija Draghija tek je posljednji u nizu političkih izazova u vatrenoj oluji koje je Vladimir Putin stavio pred Zapad, piše Patrick Wintour, britanski novinar i jedan od urednika Guardiana.

FOTO: 
MIKHAIL METZEL/EPA
FOTO: MIKHAIL METZEL/EPA

Draghijev ministar vanjskih poslova, Luigi di Maio, sugerirao je da će, ako Draghi ne preživi glasanje o povjerenju u parlamentu u srijedu, Putin biti taj koji će zapravo slaviti.

“Narativ o rastućem buntu naroda protiv zapadnih sankcija Rusiji svakako se dobro uklapa u središnji Putinov narativ u kojem su vrijeme i ekonomija na njegovoj strani, i gdje sankcije više štete evropskim potrošačima nego ruskim. Ruski predsjednik očito smatra kako je rast cijena goriva najsmrtonosniji mogući makroekonomski šok za političare jer potiče inflaciju dok istovremeno usporava privredni rast”, smatra Wintour, prenosi Jutarnji list.

U Francuskoj je Emmanuel Macron oslabljen gubitkom parlamentarne većine u korist stranaka koje su ranijih godina favorizirale Putina.

U Španiji su, pak, socijalisti, izgubili svoju bazu u Andaluziji i to prije izbora sljedeće godine. Istovremeno, Narodna stranka desnog centra postigla je novi rekord od 36,3 % glasova u posljednjoj anketi, što je ujedno njen najbolji rezultat od aprila 2017. Ako se slično ponovi na izborima, to bi bio najbolji rezultat za tu stranku od 2011.

U Estoniji, Kaja Kallas, izrazito antiputinovski nastrojena premijerka, jedva je politički preživjela prošle sedmice. Nakon što je prethodna koalicijska vlada pala zbog najviše stope inflacije u cijeloj eurozoni (19%), Kallas je vješto rekonstruirala novu vladu, ali uz određenu cijenu za estonski proračun i vlastiti kredibilitet. Ako se privreda ne popravi do parlamentarnih izbora sljedećeg marta, mogla bi biti u nevolji.

U Varšavi, PiS se već brine da bi mogao izgubiti izbore sljedeće godine, čak i ako opozicija nastavi pod svaku cijenu podržavati Ukrajinu, a u Bugarskoj je već pala prozapadna vlada. Političar koji je u posljednje vrijeme najbolje prošao na glasačkim izborima vjerojatno je Viktor Orbán, Putinov najveći saveznik u Evropi.

Wintour napominje kako je lako moguće da će stvari po Stari kontinent uskoro postati još gore. U srijedu će, osim pitanja Draghijeva opstanka za Italiju, EU morati odlučiti može li se dogovoriti o mehanizmu solidarnosti i ako ove zime ne bude ruskog plina.

Putinove namjere postat će jasne u četvrtak kada će ruski monopolski dobavljač plinom Gazprom odlučiti hoće li nastaviti snabdjevati Evropu nakon godišnje planirane pauze za održavanje plinovoda Sjeverni tok 1. No, znakovi po Evropu nisu previše obećavajući. Gazprom je u pismu kupcima plina već poručio da im ne može garantovati snabdjevanje plinom i aktivirao je klauzulu o ‘višoj sili‘ kako bi se zaštitio od plaćanja odštete za smanjene isporuke pojedinim klijentima u Evropi od 14. juna, tvrdeći da ugovorne obaveze nije ispunio zbog “izvanrednih” okolnosti, prema dokumentu od 14. jula.

Njemački političari ne skrivaju od birača moguće razmjere katastrofe, što je svakako i dio njihova plana da građane aktiviraju protiv Putina, smatra Wintour. Tako je njemački ministar privrede Robert Habeck opisao Putinovu taktiku kao napad na Njemačku koji može izazvati katastrofu.

Klaus Muller, čelni čovjek njemačkog energetskog regulatora, rekao je da bi se cijene plina za potrošače mogle utrostručiti do 2023. i kako je “apsolutno realno” da će kupci koji trenutno plaćaju 1.500 eura godišnje za plin morati platiti 4.500 eura ili više u budućnosti. “Ako dođe do eskalacije, vjerovatno ulazimo u najveću ekonomsku krizu koju je Njemačka doživjela od kraja Drugog svjetskog rata”, kazao je za BBC Thomas Matussek, bivši njemački ambasador u Londonu.

Uprkos trenutnom toplotnom valu u Evropi, Matussek je bio u pravu kada je rekao da zima već dolazi, a glavno pitanje bit će nivo evropskih rezervi plina za nadolazeću zimu. Putin će postići svoj cilj ako tokom zime uspije držati Nijemce u neizvjesnosti, smatra britanski novinar.

Za razliku od prošlog rutinskog održavanja Sjevernog toka 1, Gazprom ovaj put nije povećao snabdjevanje plinom kroz ukrajinske plinovode, tako da je izvoz ruskog plina u Evropu trenutno oko četvrtine uobičajenog. To može značiti i do “borbe titana” između Njemačke i Rusije, upozorava Wintour.

Rusija je obustavila isporuke plina Poljskoj, Bugarskoj, Finskoj i Nizozemskoj, a ograničila je isporuku još osam zemalja. No iz španske energetske kompanije Enagas kazali su kako se Španci nemaju čega bojati jer mogu dobiti plin i iz drugih izvora.

“Tu leži rizik za Rusiju. Putin će imati samo jedan pokušaj da izazove veliku krizu u EU. Ako u tome ne uspije, a evropske rezerve budu dovoljno velike da izdrže do sljedećeg ljeta, Zapad će biti vrlo blizu oslobađanja od ovisnosti o ruskom plinu. Putin bi time možda i zauvijek poništio glavni ruski izvor prihoda i ostao bez najvećeg tržišta na koje izvozi plin”, smatra Wintour koji podsjeća i na izjavu bivše zvaničnice Bijele kuće i stručnjakinje za rusku administraciju Fione Hill.

“Igra s plinom veliki je rizik i za Putina. On želi okončati ovaj sukob i 2024. produžiti svoj mandat. Želi da mi budemo ti koji osjećamo da nemamo vremena, no sat jednako otkucava i njemu”, kazala je Hill.

Patrick Wintour tako zapravo utvrđuje kako odnos Putina i EU možemo shvatiti kao igru kukavice, gdje oba automobila jure jedan prema drugome i čekaju ko će prvi uzmaknuti. No u ovom slučaju niti jedna strana nije uistinu spremna umrijeti za pobjedu.

Prihvati notifikacije