Život

Vrandučku tvrđavu zaobišao i Eugen Savojski, no zanimljiva je hiljadama turista

Vrandučku tvrđavu, koja se nalazi oko 15-ak kilometara nizvodno od centra Zenice, na lijevoj strani doline rijeke Bosne, godišnje posjeti gotovo 20.000 posjetilaca.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Najviše ih je iz Bosne i Hercegovine, a slijede turisti iz Hrvatske, Turske, Njemačke, Austrije i drugih država.Iz Muzeja Grada Zenice za BosnaInfo su kazali da je prošle godine tvrđavu posjetio nešto manji broj gostiju u odnosu na godine do pandemije, ali da se u ovoj godini očekuje porast.

Najavili su da će preurediti izložbenu postavku u velikoj kuli, ali i srediti kraljevsku prijemu dvoranu.

Također, objedovaonicu i oružnicu, uvesti nove sadržaje u trgovište, te aktivirati edukativnu igru na otvorenom za djecu i omladinu – poručili su iz Muzeja.

Pročitajte još

Osim toga, planiran je i tradicionalni festival ”Tragovima bosanskog kraljevstva”.

U materijalima Muzeja stoji da je stari grad Vranduk, vjerovatno, podignut krajem 14. stoljeća na strateški vrlo važnom putu. Od osnivanja do 1463. godine Vranduk je banski, a zatim kraljevski grad.Bio je jedini utvrđeni grad u župi Brod, jednoj od sedam župa srednjovjekovne Bosne.Ime Vranduk prvi put se spominje 1410. godine. U njemu su bosanski kraljevi primali izaslanstva, potpisivali ugovore i izdavali povelje. Brat kralja Tomaša, Radivoj, se u dokumentima spominje kao ”knez od Vranduka”.Veće trgovačko–obrtničko naselje izvan bedema je nastalo u selu Varošišću, oko dva i po kilometara udaljeno od utvrđenja u Vranduku. Tu su franjevci utemeljili samostan i sredinom 15. stoljeća sagradili Crkvu sv. Marije.

Vranduku je doživio pun razvoj u XV. stoljeću

U okolici Vranduka se razvio sistem odbrambenih objekata i unutar tih zidina manje naselje ”sotto Vranduch”. Kralj Tomaš je Vranduku posvetio posebnu pažnju, ispod grada je podigao Crkvu sv. Tome, svog zaštitnika, za koju je od pape dobio posebne povlastice, grad je preuredio, a bedeme ojačao.

Osmanlije su u više navrata opsjedale Vranduk. Zauzeli su ga 1463. godine. U svom pohodu na Bosnu 1697. godine Eugen Savojski je, uočivši težinu osvajanja grada, zaobišao Vranduk.Početkom 18. stoljeća utemeljena je Vrandučka kapetanija. U 18. i početkom 19. stoljeća grad je služio kao zatvor za političke krivce. Austrijske trupe su 1878. godine zauzele grad i u njemu držale posadu do 1890. godine kada je napušten.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Stari grad u Vranduku pripada tipu brdskog utvrđenja. Tvrđava je, i pored kasnijih prepravki, sačuvala izvorne oblike, koji podsjećaju na rana rješenja evropskih utvrđenja. U srednjem vijeku je glavna kula bila viša, a prostor obora podijeljen zidom.

Mala kula i istočni zid naknadno su dograđeni u svrhu zaštite ulaza u tvrđavu. U sklopu obora nalazilo se više objekata različite namjene, a pronađeni su i ostaci „Dizdareve kuće“.

Unutar zidova Starog grada pronađeni su brojni arheološki nalazi iz srednjeg vijeka i osmanskog perioda kao što su posude, nakit, novčići, alatke, mamuze i slično. Svi nalazi su pohranjeni u Muzeju grada Zenice.

Kod tvrđave se nalazi i stara džamija poznata i kao Džamija sultana Fatiha, sagrađena je nakon što su 1463. godine Osmanlije osvojile Vranduk. Vrandučka džamija je bila tvrđavska džamija sagrađena direktno uz utvrdu.Džamija pripada tipu džamije sa drvenim dvostranim mahfilom i drvenom munarom. Jedna od karakteristika ove džamije su njena dva ulaza, sa sjeverne i sa zapadne strane. Džamija je, kao i svi objekti u Vranduku, imala strmi četverostrešni drveni krov pokriven šindrom. Kasnijim intervencijama džamiji je izmijenjen nagib krova i vrsta krovnog pokrivača.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO