Politika

Vojni analitičar Berko Zečević za Bosnainfo o dešavanjima u Ukrajini, ali i BiH: "Ovdje još dugo neće biti mirna situacija..."

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Agresije Rusije na Ukrajinu u punom je jeku, opšti ratni haos u ovom dijelu Evrope polako ulazi u pravi zimski period, koji je uvijek i najteži, a pitanje je kako će opstati ukrajinski narod po razorenim gradovima gdje se Rusi svim silama trude da prekinu snadbjevanje vodom, strujom, plinom.. .

Taktički potez

Šta se sprema u narednim sedmicama kada je ovaj ukrajinsko-ruski sukob u pitanju, te šta predstavlja rusko povlačenje iz oslobođenog Hersona, pitali smo profesora i vojno-političkog analitičara Berku Zečevića, koji se uz to osvrnuo i na situaciju na Kosovu i BiH.

Pročitajte još

– Koliko god neki mislili da je ukrajinska vojska natjerala Ruse da se povuku, mislim da to nije baš tako. Mislim da je to posljedica jedne racionalne odluke jer nisu mogli logistički da podrže veliki dio svoje armije u tom dijelu Ukrajine. Oko 15.000 ruskih vojnika se povuklo. Ovo je taktički potez Rusije. Oni žele da zadrže dobar dio teritorije koji su zauzeli, sada dio vojnika mogu da prebace u zonu Dombasa. U isto vrijeme ukrajinska vojska nema resurse da može da forsira Dnjepar u smislu da krenu prema Krimu, smatra naš sagovornik.

– Ukrajinci treba da idu na oslobađanje područja Zaporožja i da se uspostavi jedna “kvazi linija” sukoba, od Zaporožja do Crnog mora. Ukrajinci moraju da se okrenu prema polutoku koji vodi prema Odesi, a to je veoma nezgodno močvarno područje za ratovanje. Ali, vrlo je bitno za Ukrajinu da sačuva efikasan izlaz prema Crnom moru sa vojne i sa ekonomske strane, dodaje.

Interaktivnu mapu ukrajinsko-ruskih sukoba možete pogledati na ovom LINKU.

Pročitajte još

Osvrnuo se Zečević potom na napetu situaciju na Kosovu, ali ne vjeruje da bi moglo doći do oružanih sukoba, već smatra da se sve svodi na politički sukob Beograda i Prištine.

– S obzirom na ponašanje trenutno i jedne i druge strane, jasno je da se tamo u dogledno vrijeme neće smiriti situacija i žestoka rasprava koja se vodi. Ali, sumnjam da će doći do nekih oružanih sukoba. Snage sigurnosti su pojačane, među njima i KFOR koji prosto ne bi dozvolio da se nešto desi, pogotovo na kosovskoj granici, smatra Zečević.

Strateška tačka

Za kraj se osvrnuo i na sudbinu naše zemlje koja se sve češće spominje kao važna geopolitička i strateška tačka u ovom dijelu Evrope, i u kojoj NATO iz godine u godinu pojačava svoj uticaj kao odgovor na potencijalne prijetnje koje stižu iz Rusije kada je ovaj region u pitanju.

– Ovo je i dalje zona interesa i za Zapad i za Rusiju, ali i za susjedne dvije zemlje. U neki vojni sukob u BiH ne vjerujem. Ali, jasno je da bi, da nije bilo skretanja pažnje na rat u Ukrajini, ovdje došlo do pojačavanja aktivnosti od strane Dodika i SNSD-a u pokušaju odvajanja RS-a od BiH. Zbog toga se bojim da, dok god snage u BiH ne procijene da će cilj svih naroda u BiH da se uđe u Evropsku uniju, ovdje još dugo neće biti mirna situacija po tom pitanju, zaključio je Berko Zečević.