Sanacija krova koji prokišnjava i oronula fasada sa tragovima gelera…dio su problema kojeg stanari ove zgrade, svo ovo vrijeme iza, pokušavaju da riješe, ali bezuspješno, kaže Alija Gluhović, vijećnik u Općinskom vijeću Vogošća koji je ovaj problem, svojom vijećničkom inicijativom, aktuelizirao.

U borbi da riješe ovaj problema stanari su se našli u situaciji u kojoj ih općina upućuje na Kanton, a Kanton na općinu i tako ostaju u jednom vakumu u kojem im niko ne želi ili neće da pomogne u rješavanju sanacije krova i fasade.
-Predložio sam da nadležna općinska služba, sa resornim ministarstvom u Vladi Kantona Sarajevo, izvidi mogućnost da li se krov ove zgrade može uključiti u neki od općinskih ili kantonalnih programa koji tretiraju rekonstrukcije oštećenih objekata, te da se, u granicama mogućnosti, građanima, konačno, pomogne.




Kako je došlo do toga da ova zgrada ostane bez sanacije krova?
-Splet je to različitih okolnosti, nastavlja Gluhović. Najvjerovatnije da je do toga došlo zbog nesporazuma na relaciji provođenja projekta nadziđivanja zgrada u Vogošći i projekta vezanog za sanaciju zajedničkih dijelova zgrada (krovova, fasada) Ministarstva stambene politike Kantona Sarajevo. Naime, po svoj prilici da je zgrada u ulici Omladinska broj 4 trebala biti predmet nadziđivanja te se u to vrijeme, negdje 2008/2009. godinu i kasnije, nije predlagala Ministarstvu stambene politike Kantona Sarajevo za listu prioriteta sanacije zajedničkih dijelova zgrada (krovovi, fasade) objekata. U međuvremenu odustalo se od nadziđivanja zgrade u ulici Omladinska broj 4 te je ona tako ostala nesaniranog krova i fasade iako je pretrpjela i ratna oštećenja. Vjerujem da će se, u vremenu pred nama, naći neko rješenje koje će stanarima ove zgrade pomoći da ne strahuju od padanja i najmanje kiše ili od topljenja snijega.