Svijet

Vodi se najsmrtonosnija pješadijska bitka u Evropi: Rusi i Ukrajinci sada imaju zajedničkog "neprijatelja"

Nakon hladne i snježne zime dolazak proljeća s kišom i blažim temperaturama vratio je blato na frontove Donbasa.

FOTO: EPA-EFE/MARIA SENOVILLA
FOTO: EPA-EFE/MARIA SENOVILLA

Grigorij je vješto vozio kamion po blatnjavom putu kako bi doveo vojnike i municiju do topovskih položaja u blizini ukrajinske prve linije. “Najteže je voziti uzbrdo”, rekao je 39-godišnji vojnik dok se kamion u zavojima klizao i mučio s prianjanjem na krivudavom, izoranom putu kroz polja.

Grigorij, koji već šest mjeseci vozi Zil-131 sovjetske proizvodnje, rekao je da ih kamion “spašava svaki put” od opasnih uslova tokom vožnje. Na nekim dijelovima puta tragovi kamiona i tenkova stvaraju niz paralelnih linija širine desetak metara.

Videozapisi koji su se dijelili na društvenim mrežama prikazuju vojnike koji gacaju po rovovima i uništena vozila koja su zaglavila u blatu. Nakon nekoliko dana suhog vremena u nedjelju se vratila kiša u Donbas, posebno oko Bahmuta, gdje već mjesecima bjesni borba između ruskih i ukrajinskih snaga.

U blizini grada vozač ukrajinskog tenka T-64 kaže da taj sovjetski model nema problema s blatom: “Gusjenice su mu tako dizajnirane da stvarno rijetko zapne.” Noviji modeli poput T-72 ili T-90 lošiji su, kazao je vojnik koji je tražio da ga se ne imenuje.

Veća ofanziva je nemoguća

Putevi u tom dijelu Ukrajine često su prekriveni slavnom crnicom, bogatom humusom i vrlo plodnom. Ali ona se na kiši pretvara u žitko blato. Takvi uslovi otežavaju pomicanje linija fronta koja su relativno nepromijenjena od novembra prošle godine.

“Obje strane čekaju da se vremenski uslovi poboljšaju”, rekao je Ruslan, zapovjednik ukrajinske topovske jedinice. “Velike ofanzive su nemoguće ili barem vrlo problematične. Vrijeme je na strani branitelja”, rekao je.

Uslovi otežavaju i evakuacije. “Naravno, to je problem, ali uvijek smo uspjeli pronaći prikladno vozilo za transport ranjenog vojnika u bolnicu, iako se ne možemo kretati brzo”, rekao je član saniteta u malome selu blizu bojišta, govoreći anonimno.

“Pogledajte ove uslove”, dodaje i pokazuje na cestu s rupama koja je prekrivena debelim, klizavim blatom.

Potporučnik u pješadiskoj jedinici blizu Bahmuta rekao je da je kiša “veliki problem”. “Naši momci ostaju u rovovima, u blatu, i moraju braniti poziciju. Gusjeničari su također blokirani, i na našoj i na njihovoj strani. Ali kad postane suho i ostane tako tri ili četiri sedmice, definitivno će biti velikih napada”, rekao je.

Institut za rat: Ofenziva u Bahmutu usporava

Bahmut je mjesto najsmrtonosnije pješadiske bitke u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Institut za proučavanje rata, američki think tank, rekao je u svom najnovijem ažuriranju da tempo ruskih operacija oko Bahmuta “usporava usred zapadnih izvještaja da ruske snage možda pokušavaju pokrenuti ofanzive u drugim smjerovima”.

“Ruske snage trenutno pojačavaju tempo svojih ofanzivnih operacija oko Avdijivke s ciljem okruživanja naselja, a moguće je da ruske snage to čine na račun svojih operacija oko Bahmuta i zaustavljene ofanzive oko Vuhledara”, objavili su.

Prihvati notifikacije