Magazin

Visoke temperature mogu biti opasne za ljubimce: Kako ih zaštititi?

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Kućni ljubimci, kao i ljudi, teško se nose s ljetnim vrućinama, ali i vlagom koja zna nastati u toplijim mjesecima. Razumijevanjem načina na koji se vaš ljubimac nosi s visokim temperaturama, ali i planiranjem možete izbjeći potencijalno opasne situacije.

Psi se hlade i reguliraju tjelesnu temperaturu dahtanjem i znojenjem kroz šape i nos. Dok pas udiše, zrak putuje kroz njegov nosni prolaz i hladi se prije nego što stigne do pluća. Kada temperature postanu više i vlažnije, pas se teže hladi. Srce i pluća vašeg psa rade brže dok vaš pas ubrzano diše kako bi smanjio svoju tjelesnu temperaturu. To se posebno odnosi na pse s kratkom njuškom, koji se teže hlade zbog kraćih nosnih prolaza, piše Index.

Mačke, kao i psi, mogu dahtati kako bi se ohladile, ali to za njih nije uobičajen način hlađenja, nego se one hlade kroz znojne žlijezde u šapama. Osim toga, mačke će za vrućih dana potražiti hladno skrovište ili će lizati svoje krzno kako bi se dodatno ohladile.

Redovno mijenjajte vodu

Ljubimci ponekada ne žele piti vodu koja duže stoji te više nije svježa i hladna. Stoga, pazite da im u ljetnim mjesecima, posebno ako im zdjelica stoji na mjestu gdje se lako ugrije, redovno mijenjate vodu. Također, provjeravajte da vaš ljubimac uzima dovoljno tekućine kako ne bi dehidrirao.

Klonite se vrućeg pločnika

Pločnici se u ljetnim mjesecima mogu jako ugrijati te uzrokovati opekline na šapama četveronožnih ljubimaca. Kada je jako vruće, birajte travnate površine za šetnje, a ako ste osuđeni na pločnik, nabavite svom ljubimcu zaštitu za šape. Vrućinu pločnika možete provjeriti tako da polegnete dlan na njega te ako je prevruć za vašu ruku, onda je prevruć i za šape vašeg ljubimca.

Ljeti vodite svog ljubimca u šetnju ili rano ujutro ili kasno navečer, a izbjegavajte onaj dio dana kada je djelovanje sunca najjače, između 10 i 16 sati. Također, prilagodite intenzitet i trajanje šetnje vanjskoj temperaturi.

Spriječite opekotine od sunca

Vrhovi ušiju, nos, oko očiju i trbuh osjetljiva su područja na koži psa. Ova područja imaju tanju kožu i izloženija su. Dakle, ako planirate neko vrijeme biti vani na suncu, razmislite o kupnji kreme sa zaštitnim faktorom namijenjene ljubimcima. Opekotine od sunca su moguće i kod mačaka, a posebno kod onih koje imaju bijele uši i rozi nos s bijelim krznom.

Nosite vodu u duže šetnje

Planirate li ići u dužu šetnju sa svojim psom nemojte zaboraviti ponijeti svježu vodu, ali i putnu posudu. Važno je da kod povećanih fizičkih napora ljubimac unosi dovoljne količine tekućine.

Ljubimce nemojte držati zaključane u automobilu

Niti na minutu! Čak ni s upaljenim autom i uključenom klimom. U toku toplog dana temperature u vozilu mogu vrlo brzo porasti do opasnih razina. Vaš ljubimac može pretrpjeti nepovratno oštećenje organa ili uginuti.

Pripazite na znakove toplotnog udara

Neki od znakova toplotnog udara su teško dahtanje, caklene oči, ubrzan rad srca, otežano disanje, pretjerana žeđ, letargija, groznica, vrtoglavica, nedostatak koordinacije, obilno slinjenje, povraćanje, tamnocrven ili ljubičast jezik, napadaj i nesvjestica.

Životinje su posebno izložene riziku od toplotnog udara ako su vrlo stare, vrlo mlade, imaju prekomjernu tjelesnu težinu, nisu spremne za dugotrajno vježbanje ili imaju srčanu ili respiratornu bolest. Neke pasmine pasa poput boksera, mopsa, shih tzua i drugih pasa i mačaka s kratkim njuškama mogu imati veće probleme s disanjem prilikom jakih vrućina.

Ako primijetite znakove toplotnog udara kod ljubimca, premjestite ga u hlad, idealno u klimatiziranu prostoriju. Ponudite mu vode, ali pazite da ne popije previše odjednom. Možete mu zaliti tijelo i šape hladnom vodom, ali ne ledenom. Odvedite ga odmah veterinaru.

Prihvati notifikacije