Ekonomija

Visoke cijene nekretnina nisu smanjile potražnju za stanovima u BiH

Rast cijena nekretnina nije smanjio potražnju, što je i vidljivo na terenu, kaže Sarajlija Samir Sućeska, koji planira kupiti stan u Istočnom Sarajevu.

FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RINGIER
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RINGIER

Uprkos konstantnim žalbama građana, kaže stanovi se prodaju svakodnevno.

“Cijene jesu malo prenapuhane, ali ne bih rekao da igra ulogu kod građana koji žele kupiti stan, koji hoće da kupe stan. Nema više ono tamo mi je puno jeftinije, skuplje, gleda se kvalitet. Kod našeg naroda je sve kontra, sve mu skupo, a sve daj što bolji stan, na boljem mjestu, što skuplje”, kaže Samir.

Osim Samira, i mnoge druge Sarajlije kupuju stanove kod komšija. Razlika je još uvijek vidljiva, u Istočnom Sarajevu cijena novogradnje varira od 2.000 do 2.500 KM/m2, dok je u glavnom gradu Bosne i Hercegovine prosječna cijena 2.900 KM. U luksuznijim naseljima, za kvadrat se izdvaja i do 7 hiljada. Potražnja, koja je daleko veća od ponude, bila je odlična prilika za skok cijena nekretnina, što je iskorišteno i u starogradnji.

“Cijena građevinskog materijala trenutno za KS 1.909 KM, za druge opštine ona je 1.600. Međutim, cijene starogradnje i novogradnje su skoro pa izjednačene. Tu se dogodilo da se koristi prilika, jer starogradnja je u identičnom stanju u kom je bila, posebno ako stan nije adaptiran. Međutim, tržište je tako nametnulo da su se te cijene skoro pa izjednačile”, kazal je Lamija Džomba, procjeniteljica nekretnina, sudski vještak arhitektonske struke.

U gradu na Vrbasu, cijene nekretnina porasle za nepune dvije godine porasle su za 50%. U predpandemijskom periodu, cijena u novogradnji nije bila veća od 3.000 KM, bez obzira o kojoj lokaciji je riječ. Danas, potpuno drugačija slika.

“Sve što je bliže centru grada je skuplje, idu u centru čak i do 5.000 KM novogradnj, a stara gradnja 3.000 do 3.500KM. U nekim okolnim dijelovima Banjaluke, neka prigradska naselja cijena se kreće od 2.800 KM u izgradnji pa na gore, a stara gradnja od 2.000 KM pa na gore”, kaže Aleksandar Vuković, Agencija za nekretnine “Kondo” Banjaluka.

Rast cijena nekretnina nije zaobišao ni druge dijelove države. U Bijeljini, koja postaje sve značajniji centar Republike Srpske, cijena kvadrata novogradnje varira od 2.300 do 3.000 KM. Bez obzira na blagi rast, cijene nekretnina u Brčkom i dalje najpovoljnije, od 2.000 do 2.800 KM. Mostar se ne može pohvaliti bogatom ponudom novogradnje, a cijene se kreću od 2.500 do 3.000 KM. No, zbog odlične geografske pozicije, Trebinje polako preuzima epitet najskupljih lokacija u državi. Starogradnje gotovo da i nema, a i novogradnja jedva uspijeva ispratiti zahtjeve tržišta.

“Trenutno u Trebinju nema gotovih stanova, najčešće se kupuju stanovi u izgradnji. Minimalna cijena stanova u izgradnji trenutno je 3.000 KM pa ide čak do 4.500 i do 5.000 zavisi od lokacija”, kaže Jovan Kovač, HMP nekretnine Trebinje.

Uprkos inflantornim kretanjima, potražnja ne jenjava. Stručnjaci smatraju da upravo zbog toga u skorije vrijeme neće doći do smanjenja cijena nekretnina, jer već prilikom izgradnje 90% nekretnina biva rasprodato, piše N1.

Prihvati notifikacije