Život

Vesko Drljača za Bosnainfo: Zakonom nije propisano vođenje posebne evidencije o usvojenoj djeci

Usvojiti dijete u Bosni i Hercegovini nije jednostavno.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Postupak usvojenja regulisan je Porodičnim zakonom Federacije BiH. Navedenim zakonom regulisani su propisi i procedure koji se moraju primijeniti u postupcima usvajanja djece u BiH.

“Usvojenje je poseban oblik porodično-pravne zaštite djece bez roditelja ili bez odgovarajućeg roditeljskog staranja, kojim se zasniva roditeljski, odnosno srodnički odnos. Postupak usvojenja djece bez roditeljskog staranja se provodi na isti način bez obzira da li se malodobno dijete nalazi u ustanovi socijalne zaštite ili mu je zaštita pružena na drugi način. Usvojenje se može zasnovati samo ako je u interesu usvojenika“, pojašnjava za Bosnainfo Vesko Drljača, federalni ministar za rad i socijalnu politiku.

Samo u BiH postoji više od 80 centara za socijalni rad, navodi se u evidenciji resornog ministarstva.

“Za vođenje postupka zasnivanja usvojenja nadležan je organ starateljstva mjesta prebivališta, odnosno boravišta djeteta, ako se njegovo prebivalište ne može utvrditi, to je centar za socijalni rad odnosno općinska služba kojoj su povjereni ti poslovi, kojoj osoba, koja želi usvojiti dijete, podnosi zahtjev za usvojenje. Zakonom nije propisano da određena kategorija osoba ima prioritet prilikom podnošenja zahtjeva za usvojenje.

Pročitajte još

Organ starateljstva u toku postupka usvojenja, na osnovu priloženih, odnosno po službenoj dužnosti pribavljenih dokaza utvrđuje da li su ispunjeni uvjeti za zasnivanje usvojenja djeteta propisani Zakonom, što zahtijeva posebnu pažnju i vrijeme, kako bi se donijela odluka koja će biti u najboljem interesu djeteta koje se usvaja”, ističe Drljača.

Zanimalo nas je postoji li neki jedinstveni registar koliko je djece u domovima u BiH? Dobija li resorno minsitarstvo upite o procuderi usvajanja, ministar Drljača odgovara:

“Porodičnim Zakonom Federacije Bosne i Hercegovine je propisano da organ starateljstva vodi spise predmeta i zapisnik o usvojenju, te evidenciju i dokumentaciju o usvojenoj djeci. Zakonom nije propisano vođenje posebne evidencije o usvojenoj djeci koja su bila smještena u ustanove socijalne zaštite.Federalno ministarstvo rada i socijalne politike povremeno prima upite koji se odnose na proceduru usvojenja“.

Usvajanje je jedna od veoma zahtjevnih procedura u Bosni i Hercegovini koja znači novi početak djeteta i njegovo trajno zbrinjavanje, a s obzirom na komplikovane procedure na kraju mnogi odustanu ili dočekaju godine kada više ne mogu aplicirati da budu potencijalni usvojitelji djece.

U protekle dvije godine usvojeno je u 2021. godini 6 djece, a u 2022. godini 5 djece bez roditeljskog staranja. Za neke koji su dati na adaptacioni period u 2022. godini još nije završen postupak usvojenja!