Svijet

UŽAS DOLAZI Izgleda da još jedna država sprema napad na Ukrajinu

U četiri mjeseca rata u Ukrajini, jedan od većih misterija bio je zašto se Bjelorusija, bezuvjetno odana saveznica Rusije, nije aktivno uključila u tu invaziju.

FOTO: 
LESZEK SZYMANSKI/EPA
FOTO: LESZEK SZYMANSKI/EPA

No sve je više znakova da bi se to ipak moglo dogoditi.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je na sastanku s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom preko vikenda najavio slanje balističkih projektila koji mogu nositi nuklearne bojeve glave Iskander-M u sljedećih nekoliko mjeseci.

Lukašenko mu se na sastanku u Sankt-Peterburgu, u skriptiranom političkom igrokazu kakav je već ustaljen kad se Putin pred kamerama sastaje sa svojim dužnosnicima ili čelnicima Rusiji bliskih zemalja, požalio zbog “agresivne”, “konfrontacijske” i “odbojne” politike svojih susjeda Litve i Poljske te zatražio od Putina da pomogne Bjelorusiji da pripremi “simetričan odgovor” na navodne letove NATO-ovih aviona s nuklearnim oružjem blizu bjeloruskih granica.

“Minsk mora biti spreman na sve, čak i na korištenje teškog oružja za obranu naše domovine od Bresta do Vladivostoka”, rekao je Lukašenko dajući jasno do znanja da i on Rusiju i Bjelorusiju, formalno nezavisnu državu kojoj je na čelu od davne 1994., vidi kao jedinstvenu zemlju.

Rusija je već razmjestila raketne i protuzračne sustave Iskander, Pancir i S-400 uz bjelorusko-ukrajinsku granicu, kako je početkom mjeseca izvijestio Glavni štab Oružanih snaga Ukrajine. Lukašenko navodno planira formiranje novog, južnog vojnog zapovjedništva i povećanje oružanih snaga na 80, s trenutnih 65 hiljada pripadnika (od kojih su dio civili).

Lukašenko tvrdi da će Poljska napasti Ukrajinu, a da će je on i Putin braniti

Ukrajinski glavni stožer objavio je pak ove sedmice na društvenim mrežama da je Bjelorusija poslala do 20 vagona sa streljivom u Rusiju kako bi pomogla Putinu u njegovom ratu protiv Ukrajine.

Po mišljenju vojnih analitičara poput Michaela Kofmana iz američkog Centra za mornaričku analizu (CNA), to bi mogao biti znak da im ponestaje barem nekih vrsta municije na bojištu – ili da im je naprosto lakše dopremiti zalihe iz Bjelorusije nego iz dalekih vojnih baza u središnjoj i istočnoj Rusiji.

I ruski ministar odbrane Sergej Šojgu sastao se prošle sedmice sa svojim bjeloruskim kolegom te izjavio da su “okolnosti takve da zahtijevaju poduzimanje hitnih zajedničkih mjera kako bi se ojačale obrambene sposobnosti obje zemlje te povećala borbena spremnost, ali i zajednička regionalna protuzračna odbrana”.

Vjerovatno najveći razlog za zabrinutost vjerojatno je dao sam Lukašenko svojom čak i za njegove standarde bizarnom izjavom da Poljska misli okupirati zapadnu Ukrajinu i da će Bjelorusija morati vojno reagirati na to.

“Morat ćemo ovdje reagirati jer ne možemo dopustiti da nas Poljaci u potpunosti okruže. To je opasna opcija. Rekao sam to još davno: Ukrajinci i Rusi će tražiti od nas da pomognemo u očuvanju (teritorijalnog) integriteta, da nitko ne bi ništa odsjekao”, rekao je Lukašenko 17. juna, a prenijela je ruska novinska agencija Tass.

Sumanuta teorija zavjere o poljskoj okupaciji zapadne Ukrajine i inače se širi proruskim blogovima i kanalima na društvenim mrežama pa nije posebno čudno da je širi i Putinov poltron Lukašenko, ali ideja da će Ukrajina od agresorske Rusije tražiti zaštitu protiv prijateljske Poljske digla je cijelu stvar na još višu razinu apsurda, piše Index.

Prihvati notifikacije